SaS navrhne uzákonenie registrovaných partnerstiev

SaS navrhne uzákonenie registrovaných partnerstiev
Zdroj foto: SITA
SaS plánuje predložiť na septembrovú schôdzu NR SR zákon, ktorý by upravoval registrované partnerstvá homosexuálov. Nová legislatíva by mala čiastočne odstrániť nerovnosť medzi partnerskými vzťahmi homosexuálov a zosobášených párov, tému adopcie detí však obchádza.

"Tento návrh bude riešiť základné veci, ktoré sa týkajú spolužitia dvoch osôb v páre. Upravuje vzájomnú vyživovaciu povinnosť, že budú takéto osoby prehlásené za blízke a od toho sa odvíjajú aj veci, ktoré sa týkajú dedenia či prístupu k zdravotnej dokumentácii," priblížil poslanec Martin Poliačik (SaS).

Liberáli doteraz o návrhu rokovali predovšetkým s niektorými poslancami klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Poslankyňa hnutia Erika Jurinová však avizuje, že so širokou podporou OĽANO strana SaS pri tomto návrhu nemôže počítať. "Jednoznačne viem povedať, že nebude jednotný názor a viem, že väčšina klubu nebude za registrované partnerstvá. Ja osobne budem zásadne proti," povedala Jurinová.

Hoci liberáli o návrhu s vládnym Smerom-SD ešte nerokovali, takéto diskusie prebehli podľa Poliačika medzi sociálnymi demokratmi a zástupcami tretieho sektora. Podľa poslanca sa nedá úplne vylúčiť, že by vládna strana mohla návrh podporiť. Opozičná SaS je dokonca pripravená na "rozumné ústupky" v prípade, že Smer-SD podporí aspoň niektoré zmeny v prospech homosexuálov.

"Verím, že nájdeme spoločnú reč a spoločné riešenie, aby sme sa aj v tejto otázke viacej posunuli smerom k civilizovaným krajinám," doplnil Poliačik. Návrh chcú liberáli podrobnejšie predstaviť už budúci týždeň a zaradený by mohol byť do programu schôdze, ktorá sa začne 11. septembra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá