Mikloš dal prednosť olympiáde, môže prísť o plat

Ivan Mikloš môže prísť o jeden mesačný plat. Počas ostatného rokovania parlamentu totiž niekoľko dní poslaneckú prácu vymenil za olympijský ošiaľ v Londýne. Rokovací poriadok pritom hovorí jasne – zákonodarca nemusí byť na schôdzi iba pre chorobu či iné závažné dôvody.

Paška ospravedlnil prvý deň

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ospravedlnil neúčasť poslanca SDKÚ-DS na schôdzi parlamentu z 31. júla. Exminister financií pre denník Sme potvrdil, že bol vtedy na súkromnej zahraničnej ceste v Londýne, kde sa bol pozrieť na olympiádu.

Mikloš na schôdzi chýbal aj ďalšie tri rokovacie dni, teda až do 3. augusta. Paškove rozhodnutia o týchto absenciách ešte na stránke NR SR nie sú. Keďže dôvod Miklošovej neúčasti bol všetky štyri dni rovnaký, možno predpokladať, že Paška mu ospravedlní aj zvyšné dni.

Ivan Mikloš najskôr dostal ospravedlnenie od predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka. Posledné slovo však má šéf parlamentu. Podľa rokovacieho poriadku možno ospravedlniť poslanca z rokovania pre chorobu alebo iný závažný dôvod. Ak by Paška Miklošovi neospravedlnil všetky štyri dni, poslanec by prišiel o mesačný plat vrátane paušálnych náhrad.

Mikloš v rozhovore pre denník Sme uviedol, že cestu do Londýna mal naplánovanú v januári alebo vo februári, "keď som samozrejme nemohol vedieť, že bude zasadnutie parlamentu". Skutočnosť, že schôdza bude aj v lete, bola zverejnená v apríli.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá