Zamestnanci metra v Buenos Aires ukončili štrajk

Zamestnanci metra v Buenos Aires ukončili štrajk
Zdroj foto: SITA
Pracovníci metra v argentínskom Buenos Aires v pondelok po desiatich dňoch dočasne ukončili štrajk, ktorý prinútil okolo milióna cestujúcich hľadať alternatívny spôsob dopravy a viedol k rozsiahlym dopravným zápcham.

Po desať dní nepremávala žiadna zo siedmich liniek, ktoré tvoria jeden z najvyužívanejších systémov svojho druhu na svete. V prípade Buenos Aires išlo o najdlhší štrajk za posledných sto rokov.

Zamestnanci metra trvali na 28-percentnom zvýšení platov, odborom sa podarilo sa dosiahnuť 23-percentný nárast pre asi 2500 pracovníkov metra. Odborári chcú s vládou naďalej vyjednávať o ďalších požiadavkách. Protestná akcia bola tiež vyvrcholením sporu medzi vládou argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerovej a starostom hlavného mesta Mauriciom Macrim hlásiacim sa k opozícii.

Ten už dávnejšie odmietol prevziať metro, ktoré bolo doteraz štátnym podnikom, ak vláda nezabezpečí financovanie ďalšieho rozvoja. Buenos Aires má tri milióny obyvateľov, počas pracovných dní však zhruba rovnaký počet dochádza z jeho okolia. Podľa oficiálnych štatistík sa v uliciach mesta pohybuje okolo 1,3 milióna vozidiel vrátane 36 tisíc taxíkov a 9 800 autobusov

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá