Dvaja obžalovaní v kauze sýkorovcov sa chcú na treste dohodnúť

Dvaja obžalovaní v kauze sýkorovcov sa chcú na treste dohodnúť
Zdroj foto: SITA
Dvaja obžalovaní chcú uzavrieť dohodu o vine a treste v procese s údajnou jednou vetvou skupiny sýkorovcov, ktorú podľa prokuratúry viedol Ladislav "Dlhý Laco" Bališ. Obžalovaní Miroslav M. a Marek Š. oznámili svoje rozhodnutie na dnešnom hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Ani jeden z nich však nie je obžalovaný v hlavnom skutku obžaloby, teda príprave vraždy Martina "Rezňa" Hrabárika. Miroslav M. je obžalovaný z objednania podpálenia dvoch áut. Prokuratúra ho nežaluje ako člena zločineckej skupiny, aktuálne je ako jediný z obžalovaných stíhaný na slobode.

Marek Š. čelí aj obžalobe z členstva v zločineckej skupine. Okrem toho podľa obžaloby podpálil auto, jednu nehnuteľnosť a podieľal sa na rozbití a následnom podpálení jedného baru. Podmienkou, aby Špecializovaný trestný súd prijal dohodu, bude priznanie obžalovaných. 

Miroslav M. podľa svojho obhajcu zvažoval všetky možnosti, čo urobiť. „Usvedčovaný je dvoma spolupracujúcimi obvinenými, je zbytočné diskutovať o tom, či sú vierohodné, alebo nie sú vierohodné tieto výpovede. A pri takejto skupine ľudí nemá nejaké dobré vyhliadky na oslobodenie spod obžaloby,“ uviedol advokát Ondrej Mularčík, ktorý Miroslava M. zastupuje. Dohoda s prokurátorom je podľa jeho slov pre obžalovaného prijateľná. „Tak to cítil, že chce mať túto vec uzavretú a skončenú – chce mať od tohto všetkého pokoj, nie sem chodiť na súd,“ dodal advokát. Návrh dohody predložia súdu dnes popoludní a senát o nej rozhodne. 

Hlavný skutok obžaloby spočíva v tom, že Bališ spolu s Jurajom Bilikom alias "Čapatým", Viliamom "Čiernym Vilkom" Rafaelom, Richardom "Rikim" Šulkom a Filipom Nerádom ako členovia zločineckej skupiny údajne plánovali od 15. februára 2011 Hrabárikovu vraždu. Jeho telo vraj chceli zakopať. Proklamovaný bos údajne vydal pokyn Martinovi R., ktorému obeť dôverovala, aby s ňou dohodol fiktívne stretnutie pod zámienkou riešenia istého problému s vyšetrovateľom.

Neskôr zabezpečil aj lopatu a krompáč a uložil ich vo svojom aute. Martin R. má v súčasnosti odložené obvinenie. Martina H. napokon vylákali na stretnutie, ale polícia urobila v marci 2011 raziu a mužov pozatýkala. Kukláči vtedy zadržali aj Hrabárika.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na desiatich údajných členov Bališovej skupiny ďalšiu obžalobu z desiatich skutkov. Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska - Miroslava Sýkoru.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá