Kurdskí militanti uniesli tureckého poslanca

Kurdskí militanti uniesli tureckého poslanca
Zdroj foto: SITA
Turecká armáda pátra po poslancovi, ktorého v nedeľu večer uniesli kurdskí povstalci v jeho volebnom obvode neďaleko východotureckého mesta Tunceli.

Husejna Ajguna, poslanca hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) uniesli militanti zo Strany kurdských pracujúcich (PKK), keď bol na ceste z Ovaciku do mesta Tunceli.

K únosu došlo počas zvýšeného napätia v Turecku. Premiér Recep Tayyip Erdogan v sobotu povedal, že existuje priame spojenie medzi nárastom násilia v Turecku a eskaláciou konfliktu v Sýrii.

Ankara je presvedčená, že ozbrojené sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada vyzbrojujú PKK a že táto organizácia nadobúda vplyv v kurských oblastiach Sýrie.

Turecko sa obáva, že povstalci využijú mocenské vákuum v susednej Sýrii a vartovalo, že nebude tolerovať žiadne povstalecké hrozby zo sýrskeho územia.

PKK bojuje od roku 1984 za autonómiu pre prevažne kurdský juhovýchod Turecka. Na turecké ciele útočí zo základní v severnom Iraku. V konflikte prišlo o život vyše 40.000 ľudí, prevažne Kurdov. Turecko, USA a Európska únia považujú PKK za teroristickú organizáciu.

V nedeľu sa skupina spájaná s PKK, známa pod názvom Jastrabi slobody Kurdistanu (TAK), prihlásila k zodpovednosti za štvrtkový útok na turecký vojenský autobus. Pri útoku zahynuli vojak a vodič autobusu a tucet ľudí utrpel zranenie.

Turecké úrady v provincii Hakkari v sobotu oznámili, že ozbrojené sily dokončili takmer trojtýždňovú operáciu voči PKK v regióne Semdinli. Erdogan povedal, že PKK utrpela vážne straty a opustila oblasť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá