Vyradené autolekárničky môžu pomôcť bezdomovcom

Vyradené autolekárničky môžu pomôcť bezdomovcom
Zdroj foto: SITA
Občania ich môžu kedykoľvek priniesť do nocľahárne alebo útulku.

Občania, ktorí pre novú vyhlášku platnú od prvého augusta menili svoju autolekárničku, môžu starú poskytnúť neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá ju ďalej využije. Podľa vyhlášky musia byť od prvého augusta všetky autá povinne vybavené novými lekárničkami. Pre agentúru SITA to uviedol Miro Jurík z organizácie Depaul Slovensko. "Ak ste menili svoju starú autolekárničku, starú vyradenú nevyhadzujte," vyzval s dodatkom, že im ju občania majú doručiť. Jej obsah ešte môže podľa jeho slov dobre poslúžiť pri ošetrení drobných rán a pri ochrane zdravia klientov neziskovej organizácie. "Vyradené autolekárničky môžu občania kedykoľvek priniesť do nocľahárne alebo útulku," doplnil pre agentúru SITA Jurík.

Nezisková organizácia Depaul Slovensko sa v Bratislave stará o ľudí bez domova. Denne poskytuje nocľah, stravu, sociálne poradenstvo a nevyhnutné ošetrenie v priemere 15 až 200 klientom. Materiál z lekárničiek ľudia z organizácie využijú pri ošetrovaní klientov. "Spolu s lekárničkou môžu ľudia priniesť aj uteráky a posteľné plachty, ktorých máme akútny nedostatok," uviedol.

Depaul Slovensko prevádzkuje nízkoprahové zariadenia, v ktorých sa stará o ľudí bez domova v Bratislave. Vznikla v roku 2006, kedy spustila prevádzku nízkoprahovej nocľahárne. Hlavným cieľom bolo ochrániť pred nízkymi teplotami v zimnom období ľudí bez domova v Bratislave. Bola to predovšetkým reakcia na krízovú situáciu zo zimy 2005/2006, kedy na následky podchladenia zomrelo najmenej 19 bezdomovcov a bolo zriadené núdzové stanové mestečko. Materskou spoločnosťou skupinovej štruktúry je Depaul International, ktorá má pobočky aj v iných krajinách - vo Veľkej Británii, Írsku, na Ukrajine a v USA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá