Vinný, rozhodli o bývalom premiérovi. Dostal miliónový úplatok

Chorvátsky súd uznal bývalého premiéra Iva Sanadera a šéfa maďarskej energetickej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho za vinných z úplatkárstva v korupčnej afére spred desiatich rokov. Sanadera odsúdil na šesť rokov väzenia a Hernádimu, ktorého stíhali v neprítomnosti, uložil dvojročný trest.

Záhrebský okresný súd dospel k záveru, že Sanader, ktorý si už odpykáva samostatný trest za korupciu, a Hernádi sa dopustili "prijímania a dávania úplatku" v súvislosti s dohodou z roku 2009, umožňujúcou koncernu MOL získať kontrolu nad chorvátskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou INA. Sudkyňa Maja Štamparová-Stipičová uviedla, že vtedajší predseda chorvátskej vlády Sanader dostal na základe tejto dohody 10 miliónov eur.

"Ako vrcholný štátny predstaviteľ Sanader... ohrozil zásadné ekonomické záujmy Chorvátska," vyhlásil v záverečnej reči prokurátor Tonči Petkovič. Obhajcovia Hernádiho tvrdili, že prokuratúra nedokázala "usvedčujúce spojenie" medzi oboma obžalovanými. Obaja muži trvajú na svojej nevine a proti verdiktu sa môžu odvolať. Skupina.

MOL vyjadrila vo vyhlásení "sklamanie" nad rozsudkom a zopakovala, že zo strany jej predstaviteľov nedošlo k žiadnemu pochybeniu. Hernádi má podľa tohto stanoviska naďalej plnú podporu spoločnosti. Chorvátsko roky žiadalo zadržanie Hernádiho, Maďarsko však odmieta jeho vydanie.

Sanadera už v tejto kauze uznali za vinného v roku 2012, najvyšší chorvátsky súd však jeho odsúdenie na osem a pol roka väzenia zrušil a nariadil nový proces, ktorý sa začal v októbri 2018. Hernádi nebol v pôvodnom procese obžalovaný. Konzervatívny expremiér, ktorý stal na čele chorvátskej vlády v rokoch 2003 - 2009, je v ďalších prípadoch obvinení z korupcie podozrivý zo sprenevery miliónov eur. V apríli ho odsúdili na šesť rokov odňatia slobody v ďalšom korupčnom prípade. V roku 2018 dostal trest dva a pol roka za profitovanie z vojny, na ďalšom procese ho však zbavili obvinení zo zneužitia právomocí.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá