Mimovládka si posvietila na odídenca z ĽSNS, mal porušiť zákon

Mimovládka si posvietila na odídenca z ĽSNS, mal porušiť zákon
Zdroj foto: SITA/Martin Medňanský
Bývalý člen strany Mariana Kotlebu ĽSNS a v súčasnosti nezaradený poslanec Milan Špánik viedol nezákonnú antikampaň za tisíce eur. Uviedla to na svojom účte na sociálnej sieti Facebook mimovládka Transparency International Slovensko. Organizácia si nechala zmonitorovať aktivitu poslanca a zistila, že Špánik mal viac bilboardov, ako niektoré politické strany.

Špánik na jeseň nahradil v parlamente Milana Mazureka, ktorého právoplatne odsúdil Najvyšší súd za rasovo motivovaný trestný čin.

Špánik na jeseň nahradil v parlamente Milana Mazureka, ktorého právoplatne odsúdil Najvyšší súd za rasovo motivovaný trestný čin. „Veľké bilboardové kampane nemali v prvý mesiac oficiálnej predvolebnej kampane iba politické strany, ale aj odídenec z Kotlebovej ĽSNS, Milan Špánik. Monitoring, ktorý pre nás pripravila agentúra Kantar ukazuje, že Špánik mal zvrejnených 57 bilboardov nakúpených v agentúrach Nubium a Euro AWK. Ďalšie bilboardy mal kúpené v spoločnosti Arton, tá však čísla o klientoch nezverejňuje," uvádza mimovládka.

Podľa TIS minul Špánik tisíce eur. Jeho konanie bolo navyše zrejme nezákonné. „Podľa našich odhadov mohla stáť Špánika kampaň v novembri minimálne 5 tisíc eur. Súčasný poslanec parlamentu ňou porušil volebný zákon, ktorý v čase oficiálnej predvolebnej kampane zakazuje kampaňovať iným subjektom ako samotným politickým stranám," dopĺňa TIS.

Špánik na zistenia mimovládky nereagoval, v najbližších parlamentných voľbách kandiduje za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti. Tá však podľa zistení TIS ako objednávateľ na bilboardoch nevystupovala a ani nemá takéto výdavky na svojom volebnom účte. Kampaň strany je podľa ich účtu zatiaľ takmer úplne financovaná pôžičkou od podnikateľa Norberta Hamara.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá