Ekvádor chce zabrániť vydaniu Assangea do Švédska

Ekvádor chce zabrániť vydaniu Assangea do Švédska
Zdroj foto: SITA
Ekvádor chce zabrániť vydaniu Juliana Assangea do Švédska, lebo je sklamaný, že škandinávska krajina odmietla návrh, aby vypočula zakladateľa internetovej stránky WikiLeaks na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Vyhlásil to dnes ekvádorský minister zahraničných vecí Ricardo Patino.

Assange sa skrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne už šesť týždňov a čaká, ako ľavicová vláda prezidenta Rafaela Correu rozhodne o jeho žiadosti o azyl v Ekvádore. Predstavitelia tejto krajiny už skôr informovali, že svoje rozhodnutie o udelení azylu oznámia až po skončení XXX. letných olympijských hier v Londýne v polovici augusta.

Aktivista, ktorý na stránke WikiLeaks zverejňoval tajné dokumenty Spojených štátov, ušiel 19. júna na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, aby sa vyhol vydaniu z Británie do Švédska, kde ho chcú vypočúvať pre obvinenia zo sexuálneho zneužitia.

Assange sa podľa svojich slov obáva, že Švédsko ho vydá do Spojených štátov. Washington je na Assangea nahnevaný za zverejňovanie tajných diplomatických depeší na stránke WikiLeaks. Ekvádorský minister Patino vysvetlil, že Ekvádor pozval švédskych predstaviteľov na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, aby tam Assange vypočuli.

To by bola pre bývalého počítačového hackera šanca vyhnúť sa vydaniu do Švédska. Patino sa však v stredu stretol s prezidentom Correom a potom novinárom pred prezidentským palácom povedal, že odmietnutie ponuky zo strany Švédska "situáciu ešte viac komplikuje".

Minister neuviedol, či je teraz Ekvádor viac naklonený myšlienke poskytnúť Assangeovi politický azyl, ale vyhlásil, že jeho krajina sa bude rozhodnutím snažiť chrániť Assangeov život a jeho právo na slobodu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá