USA schválili prísnejšie sankcie voči Iránu

USA schválili prísnejšie sankcie voči Iránu
Zdroj foto: SITA
Obe komory amerického Kongresu schválili v stredu zákon, ktorým sa zavádzajú prísnejšie sankcie proti Iránu v snahe donútiť krajinu, aby ukončila svoje jadrové aktivity.

Snemovňa reprezentantov schválila legislatívu pomerom hlasov 421 k šiestim, pričom Senát jednomyseľne odsúhlasil zákon ešte v ten istý deň neskôr. Hlasovanie predstavovalo zriedkavú zhodu medzi oboma komorami Kongresu, keďže vo Washingtone prevláda atmosféra prísneho straníckeho prístupu a "slepej" oddanosti svojej strane.

"Dnes dala snemovňa opäť jasne najavo, že Spojené štáty využijú každý dostupný nástroj, aby zabránili Iránu získať jadrovú zbraň," vyhlásila predsedníčka snemovne a demokratka Nancy Pelosiová. "Jadrový Irán je hrozbou pre bezpečnosť Spojených štátov, regiónu a sveta. Dnešné opatrenie je prejavom nášho neochvejného odhodlania a pevného rozhodnutia zabrániť Iránu dostať sa k jadrovej zbrani," dodala Pelosiová.

Nový zákon sprísňuje sankcie proti Iránu tým, že umožňuje americkej vláde zaradiť na čiernu listinu iránsky energetický sektor a tých podnikateľov či spoločnosti, ktoré s Iránom obchodujú. Sankcie môžu postihovať banky, lodné dopravné firmy alebo poisťovne. "V čase, keď Irán naďalej vzdoruje medzinárodnému spoločenstvu svojím programom na vývoj jadrových zbraní, je dôležité, aby sme sprísňovali náš režim sankcií," vyhlásil líder väčšiny v americkom Senáte Harry Reid.

"Irán sa stále snaží obchádzať existujúce sankcie. Ale tento zákon, v kombinácii s novoohlásenými opatreniami Obamovej administratívy, odstraňuje možnosti úniku pred sankciami,"
dodal Reid.

Zákon teraz smeruje do Bieleho domu, kde ho podpíše prezident Barack Obama.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá