Čaputová podpísala 20 zákonov. Pozrite si, čo začne platiť

Čaputová podpísala 20 zákonov. Pozrite si, čo začne platiť
Zdroj foto: SITA
Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o štátnom rozpočte na rok 2020 a ďalších 19 zákonov. Je medzi nimi napríklad úprava, ktorá zvyšuje bankový odvod. Prezidentka pri odvode vníma obavy NBS a ECB, podľa ktorých časovo neobmedzený bankový odvod predstavuje významné riziko pre bankový sektor ale aj to, že s príjmami počíta rozpočet.

Novela, ktorá súvisí s Kočnerom

Prezidentka podpísala novelu zákona, ktorou sa rozšíria dôvody na pozastavenie funkcie sudcov a prokurátorov. Vládna novela zákona reaguje na podozrenia vyplývajúce z komunikácie Mariana Kočnera s viacerými sudcami či prokurátormi. Marian Kočner v súčasnosti čelí aj obžalobe z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudcu bude môcť podať minister spravodlivosti, predseda súdnej rady alebo predseda Najvyššieho súdu SR. O ich návrhu bude rozhodovať súdna rada. Pozastaviť výkon funkcie bude možné u sudcu, u ktorého bude narušená sudcovská integrita. To znamená, že budú voči nemu závažné podozrenia, ktoré môžu ohrozovať dôveryhodnosť justície. Novela obsahuje aj dobu pozastavenia, kým nepominú dôvody, avšak najviac na šesť mesiacov s možnosťou predĺženia o ďalších najviac šiestich mesiacov. Súdna rada bude zároveň rozhodovať o všetkom verejne.

Zmena právomocí na prokuratúre

Právomoci sa zmenia aj na prokuratúre. Generálny prokurátor bude môcť dočasne pozastaviť výkon funkcie prokurátora na návrh rady prokurátorov, pričom to po novom tiež bude môcť urobiť aj pri dôvodných podozreniach voči danému prokurátorovi. „Navrhované opatrenia nereagujú len na vzniknutú situáciu, ale majú zabezpečiť predchádzaniu vzniku súčasného stavu v budúcnosti,“ zdôvodnilo ministerstvo spravodlivosti.

Proti novele sa v parlamente postavila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. V pozmeňujúcom návrhu požadovala, aby vládna novela zákona zaviedla iba verejné hlasovanie Súdnej rady SR o všetkých otázkach, o ktorých rozhoduje, a ostatné body novely vypustila. Parlament však jej návrh neschválil.

Medzi ďalšie novely, ktoré podpísala prezidentka, patrí aj zákaz jednorazových plastových výrobkov. Ten začne byť účinný v roku 2021. Zakázané majú byť jednorazové plastové taniere a príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, ako aj nádoby na potraviny, nápojové obaly a poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu.

Dotácie, platy poslancov i exprezidentov

Prezidentka odobrila aj novelu Trestného zákona, ktorá propagáciu pedofílie, nekrofílie a zoofílie dopĺňa ako nový trestný čin. Ďalšou podpísanou novelou zákona sa rozšíri okruh dotácií, ktoré poskytuje ministerstvo kultúry. Podpora má byť vo forme poskytovania dotácií subjektom alebo jednotlivcom na zakúpenie alebo obstaranie ľudových krojov, kostýmov, hudobných nástrojov, hudobnej aparatúry, náradia a prístrojov na tvorbu umeleckých výrobkov či potrieb pre tvorbu výtvarníkov.

Medzi podpísané patria aj dve novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov. Poslanci už nedostanú plat, ak zanikne ich mandát v dôsledku právoplatného odsúdenia za spáchanie trestného činu. Podľa pôvodného znenia zákona patrí poslancovi NR SR po zániku jeho poslaneckého mandátu plat ešte počas dvoch alebo troch mesiacov. Ani prezident už po skončení výkonu funkcie nebude poberať plat v prípade, ak sa stane iným ústavným činiteľom. Novela z dielne koalície tiež zavádza, že exprezidentovi nebude poskytovaná ani ochrana po skončení výkonu jeho funkcie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá