Poslanci sa pobili v parlamente, jeden zrejme utrpel otras mozgu

Poslanci sa pobili v parlamente, jeden zrejme utrpel otras mozgu
Zdroj foto: Reprofoto facebook.com
V ukrajinskom parlamente sa v stredu strhla bitka. S podozrením na otras mozgu hospitalizovali poslanca parlamentnej frakcie strany Sluha národa Andrija Bohdanca.

Informovala o tom agentúra UNIAN a zverejnila aj videozáznam z incidentu. Bohdanec skončil v nemocnici po bitke s Eduardom Leonovom z nacionalistickej strany Sloboda. Dvojica si vymenila niekoľko úderov, keď parlamentný výbor pre poľnohospodárstvo začal rokovať o návrhu zákona, ktorý umožňuje privatizáciu poľnohospodárskej pôdy. Strana Sloboda s týmto krokom dlhodobo nesúhlasí.


Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha národa označila incident za "úmyselnú provokáciu zameranú na narušenie zákonodarného procesu a destabilizáciu situácie v parlamente v prospech určitých politických síl". Strana Sloboda ale trvá na tom, že bitku začal Bohdanec. Prípadom sa už zaoberá polícia.

Ukrajina zaviedla moratórium na predaj pôdy v roku 2001 s platnosťou do 1. januára 2020. Dňa 13. novembra 2019 ukrajinskí poslanci v prvom čítaní schválili návrh zákona, ktorý umožňuje predaj poľnohospodárskej pôdy od októbra 2020. Plán predaja pôdy na Ukrajine podporili aj medzinárodné subjekty vrátane Medzinárodného menového fondu a Európskeho súdu pre ľudské práva. Mnohí kritici sa však obávajú, že ukrajinskú pôdu vykúpia cudzinci.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá