Pre video, ktoré spôsobilo pád vlády, vyšetrujú podozrivých

Pre video, ktoré spôsobilo pád vlády, vyšetrujú podozrivých
Zdroj foto: SITA/AP
Rakúska prokuratúra začala vyšetrovať sedem podozrivých osôb v súvislosti s videom tajne nahratým na španielskom ostrove Ibiza, ktorého zverejnenie spôsobilo v máji pád rakúskej vlády.

Podľa prvých zistení za škandálom nestoja žiadne zahraničné mocnosti. Viedenská prokuratúra v utorok uviedla, že podozrivé osoby vyšetrujú v súvislosti s obvineniami z nezákonného nahrávania, falšovania, pokusov o vydieranie a závažných podvodov. Tzv. Ibiza video sa dostalo do rúk nemeckým novinárom v máji. Už skôr sa ho podľa prokuratúry bez úspechu pokúsili predať iným osobám.

Vyšetrovania "nepriniesli žiadne dôkazy o tom, že by do plánovania a výroby videa boli zapojené zločinecké organizácie alebo zahraničné spravodajské služby", dodala prokuratúra. Na zverejnenom kompromitujúcom videozázname, ktorý bol tajne nakrútený na španielskom ostrove Ibiza, je zachytený dnes už bývalý predseda Slobodnej strany Rakúska Heinz-Christian Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Škandál viedol k rozpadu vlády a predčasným parlamentným voľbám.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá