Kim navštívil vojakov na malom ostrove, nariadil cvičnú paľbu

Kim navštívil vojakov na malom ostrove, nariadil cvičnú paľbu
Zdroj foto: SITA/AP
Severokórejský vodca Kim Čong-un navštívil jeden z pohraničných ostrovov a nariadil cvičnú delostreleckú paľbu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oficiálnu severokórejsku tlačovú agentúru KCNA.

K delostreleckému cvičeniu prišlo počas Kimovej prehliadky vojenskej jednotky, pôsobiacej na malom ostrove Changrin neďaleko spornej námornej hranice s Južnou Kóreou. Ide o prvú medializovanú Kimovu návštevu pohraničných jednotiek odkedy vstúpil minulý rok do jadrových rokovaní so Spojenými štátmi. Tie však viaznu od februára, keď sa vo Vietname uskutočnil druhý summit Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Vtedajšie stretnutie sa skončilo neúspechom, keď americká strana odmietla požiadavku na zrušenie sankcií výmenou za čiastočný odklon od jadrových prostriedkov. Podľa KCNA Kim nariadil delostrelectvu spustiť paľbu bez toho, aby im určil terč. Kórejská agentúra napísala, že jednotka "plne preukázala svoje delostrelecké zručnosti" a "najvyššieho vodcu potešila".

Juhokorejské ministerstvo obrany považuje cvičenie za poľutovaniahodné a zdôraznilo, že je v rozpore s minuloročnou dohodou o znížovaní napätia medzi oboma štátmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá