Rozdali prestížne ceny, laureátkami sú Greta i dievča z Kamerunu

TA3 TASR
21.11.2019 06:51

Švédskej environmentálnej aktivistke Grete Thunbergovej a kamerunskej aktivistke Divine Maloumovej udelili prestížnu Medzinárodnú detskú cenu mieru. Organizátori ocenenia predstavili na ceremónii v holandskom Haagu laureátky vo videozázname, v ktorom zaznelo, že obe aktivistky predviedli, že práve "deti stoja v centre boja za bezpečnú a udržateľnú budúcnosť".

Rozdali prestížne ceny, laureátkami sú Greta i dievča z Kamerunu
SITA/AP

Thunbergová (16) sa stala známou po tom, ako vlani denne protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako "Piatky za budúcnosť". Maloumová zase bojuje za práva a vzdelanie kamerunských detí, ktoré sú častou korisťou tamojších extrémistických skupín.

Thunbergová si cenu nemohla prevziať osobne, keďže sa momentálne cez Atlantický oceán plaví do Madridu na decembrovú klimatickú konferenciu OSN. Cenu za ňu v Haagu prebrala kamarátka a aktivistka Luisa Neubauerová, po ktorej Thunbergová textový odkaz. Písalo sa v ňom, že je za túto cenu "nesmierne vďačná a poctená". Švédska aktivistka tiež odkázala, že cenu venuje svojmu hnutiu Piatky za budúcnosť.

Maloumová (14) vo svojom rodnom Kamerune zriadila a prevádzkuje organizáciu, ktorej členovia sa na školách, v mešitách či na trhoviskách rozprávajú s deťmi - potenciálnymi obeťami extrémistických skupín, akou je napríklad organizácia Boko Haram. Kamerunská aktivistka uviedla, že svoju polovicu zo 100.000 eur, ktorými je cena dotovaná, použije na nový projekt organizácie, tzv. panafrický detský parlament. Iniciatívu nazvala "platformou, ktorá deťom pomôže v tom, aby boli zahrnuté do mierového procesu", a aby boli ich hlas bolo počuť.

Maloumová ešte pred slávnostnou ceremóniou uviedla, že sa cíti poctená faktom, že cenu získala spoločne s Thunbergovou. "Je pre mňa tak trochu vzorom, takže som veľmi, veľmi šťastná," povedala. Cenu udeľuje od roku 2005 nadácia KidsRights. V minulosti ju získala napríklad pakistanská aktivistka Malála Júsafzajová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok