Rezort práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na 337,70 eura

Rezort práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na 337,70 eura
Zdroj foto: SITA
Rezort práce navrhuje od januára budúceho roka zvýšiť minimálnu mzdu na úroveň 337,70 eura. Ide tak o zvýšenie o 3,2 %, ktoré vychádza z očakávaného rastu priemernej mzdy za tento rok. Vyplýva to z materiálu predloženého na najbližšie rokovanie tripartity, pričom ministerstvo vydalo návrh po predchádzajúcej nedohode sociálnych partnerov.

Zamestnávatelia chcú ponechať minimálny zárobok na tohtoročnej úrovni 327,20 eura. Zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zase navrhli mierne zvýšenie minimálnej mzdy o 1,1 % na úroveň 330,80 eura, pričom najvyšší nárast by mal podľa ZMOS dosiahnuť 2,2 %, teda 334,40 eura. Najvýraznejší nárast tradične navrhla Konfederácie odborových zväzov (KOZ), ktorá by rada zvýšila mzdu o 5 % a so zaokrúhlením na celé eurá na 344 eur.

Podľa zákona o minimálnej mzde rezort Jána Richtera môže navrhnúť ľubovoľnú výšku minimálnej mzdy do konca júla. Ak sa však na nej následne nedohodne tripartita, suma minimálneho zárobku sa určí ako súčin platnej mesačnej minimálnej mzdy, teda 327,20 eura, a indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za rok 2011. Tá podľa štatistických údajov stúpla o 2,2 %. Konečné slovo potom dostane vládny kabinet, ktorý stanoví mzdu do konca septembra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá