Slovenská pošta vydá známku „Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“

Pr správa
Slovenská pošta vydá známku  „Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“
Zdroj foto: PR
Slovenská pošta vydá 8. novembra 2019 poštovú známku „Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“. Motívom poštovej známky je objekt v tvare srdca vyrobený z drôtu zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline a podľa tradičného vzoru ho vyrobil umelecký drotár Peter Hlavatovič.

Poštová známka má rozmery 33,9 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Na známke je uvedený špecifický symbol T2 50g, ktorý zodpovedá cene za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou First Day Cove (FDC) s dátumom 8. 11. 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače obálky je drotárske dielo „Jablko života“ od Ing. arch. Márii Krajčovej. Motívom pečiatky je vianočný stromček. Obálku spolu s pečiatkou vytlačila technikou ofsetu BB PRINT, s.r.o. 

Autorom grafickej úpravy poštovej známky, obálky a pečiatky je akademický maliar Vladislav Rostoka.

Drotárstvo na Slovensku

Drotárstvo predstavuje unikátny výrobno-technický i umelecký fenomén, ktorému v dejinách svetovej materiálnej kultúry patrí jedinečné miesto. Hoci drôt ako polotovar využívali remeselníci v mnohých výrobných odvetviach na celom svete, slovenskí drotári k jeho spracovaniu pristúpili originálnym spôsobom a posunuli ho do oblasti úžitkovej výroby. Vyvinuli špecifické, zdanlivo primitívne, ale dômyselné a efektívne spôsoby práce, nenáročné na pracovné podmienky, nástroje a vybavenie. Drôt tvarovali a viazali ručne aj v období vyspelej dielenskej výroby, len pomocou niekoľkých druhov klieští, nepoužívali spájkované alebo zvárané spoje. Unikátna technológia im umožnila vykonávať remeslo kdekoľvek a v akýchkoľvek podmienkach a univerzálne variabilné pracovné postupy takmer neobmedzene rozširovali možnosti kovového vlákna. Drotárski majstri z neho dokázali vyrobiť takmer čokoľvek a bez problémov sa prispôsobovali trhu i požiadavkám zákazníka.

V závislosti od krajiny, v ktorej slovenskí drotári pôsobili, produkovali neuveriteľne široký sortiment tovaru od kuchynského náradia, cez potreby pre vinárov, poľnohospodárov, kvetinárov, včelárov a rybárov, doplnky do bytov, reštaurácií, obchodov i výrobných prevádzok, až po detské hračky a záhradný nábytok. Drôtené výrobky sa stali v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia mimoriadne obľúbeným obchodným artiklom. Predstavovali nový typ predmetov dennej potreby. Boli lacné, praktické, často aj viacúčelové, pôsobili ľahko, vzdušne a veľmi dekoratívne. Drôt umožňoval použitie množstva ozdobných prvkov, ktoré vychádzali nielen z archaických foriem, ale aj zo slovenskej ornamentiky, a ručná výroba im vtlačila pečať individuality i insitný pôvab. Dnes patria k najtypickejším slovenským remeselným a umeleckým produktom a sú inšpiráciou pre súčasné umenie, remeslo a dizajn vychádzajúce z národných prvkov.

Dielo zobrazené na poštovej známke pochádza zo zbierok Považského múzea v Žiline a podľa starých vzorov ho zhotovil umelecký drotár Peter Hlavatovič.

TOP videá