Má poruchu výživy a schudol. Aký je Zemanov zdravotný stav?

Má poruchu výživy a schudol. Aký je Zemanov zdravotný stav?
Zdroj foto: SITA/AP
Ústredná vojenská nemocnica v Prahe v Střešoviciach zverejnila zdravotnú dokumentáciu českého prezidenta Miloša Zemana. Ten bol v tomto zariadení hospitalizovaný v rámci pobytu, ktorý prezidentská kancelária označila ako "rekondičný". Zo správy vyplýva, že Zemana liečili pre poruchu výživy vedúcu k úbytku a narušeniu funkcie svalov.

Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. "Pán prezident bol počas pobytu v ÚVN aj v ďalších dňoch sledovaný a liečený pre poruchu výživy spočívajúcu v úbytku a narušenej funkcii svalov, najmä na dolných končatinách," píše sa v správe ÚVN. Postihnutie nervových vlákien sa podľa lekárov prejavuje stratou dotykového vnímania podnetov na periférii dolných končatín, čo vedie k poruche chôdze i prostého stoja a nutnosti mechanickej opory.

Podľa nemocnice prezident absolvoval rehabilitačné cvičenia a aplikovali mu intenzifikovanú výživu. Zo správy taktiež vyplýva, že Zeman za dva roky schudol 20 kilogramov, jeho súčasná hmotnosť je 85 kilogramov. Trpí nechutenstvom a má sklon k nízkemu tlaku. Lekári objavili známky dehydratácie. Laboratórne hodnoty vrátane hladiny krvného cukru a ďalších parametrov hodnotiacich diabetes mellitus sú podľa lekárov v norme. Liečenie bude podľa lekárskej správy dlhodobé a jeho výsledky sa dajú očakávať v horizonte týždňov až mesiacov.

Zeman avizoval, že nemocnica zverejní jeho kompletnú zdravotnú dokumentáciu. Nemocnica neskôr spresnila, že k zdravotnému stavu prezidenta vydá vyjadrenie. Nakoniec zverejnila trojstranovú správu o ambulantnom ošetrení a uviedla, že ju Zeman zbavil mlčanlivosti. Špekulácie o zdraví 75-ročného Zemana sa objavujú v posledných rokoch pravidelne v súvislosti s prezidentovou neistou chôdzou. Do popredia záujmu sa jeho zdravie dostalo v roku 2018 pred jeho druhým zvolením do úradu hlavy štátu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá