Švajčiari si volili parlament. Vyhrali oslabení ľudovci, posilnili zelení

Švajčiari si volili parlament. Vyhrali oslabení ľudovci, posilnili zelení
Zdroj foto: SITA/AP
Parlamentné voľby vo Švajčiarsku priniesli úspech tamojším dvom "zeleným" stranám, ktorých podpora medzi voličmi vzrástla, čo sa nepodarilo ani jednej z ostatných strán.

Vyplýva to z prvého celoštátneho odhadu výsledkov pre dolnú komoru parlamentu, zverejneného verejnoprávnym rozhlasom a televíziou (SRG/SSR), ktorý prevzala tlačová agentúra DPA. Na základe tejto prognózy by mala pravicovo-populistická Švajčiarska ľudová strana stratiť 3,1 percentuálneho bodu oproti voľbám z roku 2015, so ziskom 26,3 percenta by si však mala udržať postavenie najsilnejšej parlamentnej strany.

Ľavicová Švajčiarska strana zelených (GPS) by mala svoj zisk zvýšiť o 5,6 percentuálneho bodu na 12,7 percenta, zatiaľ čo v prípade centristickej Zelenej liberálnej strany (GLP) ide o nárast o tri percentuálne body na 7,6 percenta. Okrem ľudovcov zrejme stratili voličov aj sociálni demokrati a tradiční liberáli, podpora kresťanských demokratov však zostala takmer nezmenená.

Švajčiari si v nedeľu volili členov oboch parlamentných komôr - 200-člennej Národnej rady a 46-člennej Rady štátov. Očakáva sa, že výrazné zisky dosiahnu práve "zelené" strany, požadujúce odvážne kroky v boji proti klimatickej kríze. Naopak, pokles podpory sa predpokladá v prípade protiimigračného, krajne pravicového tábora.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá