Boje v Sýrii pokračujú, Kurdi a Turecko sa vzájomne obviňujú

Boje v Sýrii pokračujú, Kurdi a Turecko sa vzájomne obviňujú
Zdroj foto: SITA/AP
Arabsko-kurdská koalícia Kurdské demokratické sily tvrdí, že Ankara nedodržuje podmienky Spojenými štátmi sprostredkovaného prímeria. SDF vyzvali amerického viceprezidenta Mika Pencea, ktorý s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom dohodu o prímerí vyrokoval, aby za porušovanie päťdňového prímeria v severovýchodnej Sýrii vyvodil patričnú zodpovednosť.

Ankara spustila 9. októbra na severovýchode Sýrie ofenzívu po tom, čo sýrski Kurdi náhle prišli o podporu Washingtonu. Šéf Bieleho domu Donald Trump totiž tesne predtým stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Kurdi následne podpísali so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom Moskvou sprostredkovanú dohodu.

Vo štvrtok večer vstúpilo do platnosti prímerie, ktoré vzišlo zo stretnutia Pencea s Erdoganom. Turecko sa v tejto dohode zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Keď bude tento odsun zavŕšený, má byť turecká operácia ukončená.

Ankara však tvrdí, že dohodu dodržuje a z jej porušenia naopak obvinila Kurdov. "Turecká armáda plne dodržuje túto dohodu, dosiahnutú vo štvrtok so Spojenými štátmi. Napriek nej teroristi... podnikli za posledných 36 hodín už 14 útokov," uviedlo ministerstvo obrany vo svojom komuniké.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá