Čaplovič kontroloval centrá voľného času, zistil zneužívanie peňazí

Čaplovič kontroloval centrá voľného času, zistil zneužívanie peňazí
Zdroj foto: SITA
Počas návštev niektorých centier voľného času minister školstva Dušan Čaplovič prišiel na prípady, keď napríklad centrum ponúkalo jazdecký krúžok, avšak nemalo koňa ani maštaľ v regióne. Ďalšie centrum zase ponúkalo tri futbalové krúžky – teoretický, útočnícky a kondičný futbal.

Príklady zneužívania peňazí na voľnočasové aktivity šéf rezortu spomenul na dnešnom brífingu v CVČ Gessayova v bratislavskej Petržalke. Čaplovič verí, že "kšeftovanie" s týmito prostriedkami zastaví novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorú vláda schválila koncom júna.

Na svojej najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v utorok, bude o nej rokovať parlament. "Navrhovaným zákonom chcem stopnúť obchodovanie s čiernymi dušami a biznis s deťmi," vyhlásil dnes minister. Najlepšie skúsenosti má podľa vlastných slov s cirkevnými centrami.

Pri predkladaní zákona ministerstvo informovalo aj o obci so 469 obyvateľmi, ktorá eviduje 7101 detí v krúžkoch CVČ alebo v školských strediskách záujmovej činnosti. Novela má takýmto prípadom zabrániť tak, že financie na voľnočasové aktivity pre deti od päť do 14 rokov bude dostávať obec, kde má dieťa trvalý pobyt. Následne ich pridelí zariadeniu, ktoré dieťa navštevuje. Obce a mestá budú musieť na svojej webovej stránke zverejňovať informácie, kto presne peniaze dostal. Rodičia si to podľa Čaploviča budú vedieť ľahko skontrolovať. V súčasnosti peniaze dostávajú priamo mestá a obce, kde deti navštevujú jednotlivé centrá voľného času.

Minulý týždeň požiadali zástupcovia Združenia občanov miest a obcí Slovenska a prípravného výboru OZ Nová voľba, aby bola novela stiahnutá z rokovania parlamentu, v opačnom prípade budú iniciovať petíciu za vyhlásenie referenda. "Majú legitímne právo organizovať petíciu a vyzývať ma, my sa neuzatvárame pred diskusiou," reagoval dnes minister. Dodal, že o návrhu sa uskutočnila diskusia v rámci medzirezortného pripomienkového konania. "Oni s tým vystúpili teraz, zrejme ich v druhej polovici augusta príjme buď štátny tajomník alebo generálny riaditeľ sekcie, nech povedia, v čom majú problém, aby tá diskusia bola," doplnil minister.

Alžbeta Varjúová, riaditeľka CVČ, ktoré dnes Čaplovič navštívil, si myslí, že zmena, ktorú minister presadil, je pozitívna. "Boli sme veľmi rozhorčení, keď sme sa dozvedeli, čo robia niektoré centrá. Zdalo sa nám veľmi čudné, aby malá obec vykazovala toľko detí," zdôraznila riaditeľka.

Na voľnočasové aktivity dieťaťa štát dáva 192 eur na rok. Doteraz sa stávali prípady, že ak dieťa navštevovalo tri krúžky v troch centrách voľného času, štát za ne dal trikrát 192 eur. Minister hovorí, že ak dieťa navštevuje tri krúžky, čiastka 192 eur by sa mala vydeliť troma.

Záznam z ministrovej tlačovej besedy

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá