Je to posledná šanca, tvrdí Johnson. Termín brexitu neposunie

Britský premiér Boris Johnson varoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že neposunie termín brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra a zdôraznil, že jeho nedávne návrhy sú posledná šanca na dosiahnutie dohody.

Johnson Macronovi v telefonickom rozhovore povedal, "že Európska únia by nemala prepadnúť mylnému presvedčeniu, že Spojené kráľovstvo zostane v EÚ aj po 31. októbri," uviedol hovorca. Johnson údajne nebude žiadať o ďalšie posunutie termínu brexitu aj napriek tomu, že to od neho vyžaduje zákon, ktorý britský parlament schválil minulý mesiac. Prezident Emmanuel Macron uviedol, že Európska únia rozhodne o tom, či bude dohoda o brexite možná, do konca týždňa.

Zákon Johnsona zaväzuje predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to premiér do 19. októbra neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.

Tento zákon "podkopával rokovania", ale ak sa lídri EÚ spoliehali na to, že zabráni brexitu bez dohody, tak by to bolo "historické nedorozumenie," povedal zdroj z prostredia Downing Street. Spojené kráľovstvo podľa zdroja prišlo s veľkou a významnou ponukou. Európska komisia však musí takisto preukázať ochotu a pristúpiť na kompromisy. Ak sa tak nestane, Británia opustí EÚ bez dohody.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá