Bielorusi po rokoch prepustili novinára obvineného zo špionáže

Bielorusi po rokoch prepustili novinára obvineného zo špionáže
Zdroj foto: SITA/AP
Bieloruské orgány prepustili ukrajinského občana a novinára Pavla Šarojka, ktorého osem rokov zadržiavali pre obvinenie zo špionáže.

Od Lukašenka dostal milosť

"Novinár Pavlo Šarojko, ktorý bol v Bielorusku väznený osem rokov, dostal milosť a je už doma na Ukrajine," napísal na Twitteri ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová uviedla, že novinára prepustili po rozhovoroch medzi Zelenským a bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Lukašenko absolvoval v piatok návštevu Ukrajiny. Kyjev vo štvrtok v rámci dohody o výmene väzňov prepustil bieloruského občana, ktorého v roku 2017 zatkli na Ukrajine pre podozrenie zo špionáže. Bieloruský Výbor pre štátnu bezpečnosť (KGB) pôvodne obvinil Šarojka zo "založenia špionážnej siete" zloženej z občanov Bieloruska, ktorým platil za poskytovanie vojenských a politických informácií.

Korešpondent ukrajinského rozhlasu

Šarojko pracoval v Minsku od roku 2011 ako korešpondent pre ukrajinský rozhlas. Odsúdili ho v Bielorusku vo februári 2018. Šarojko predtým pôsobil ako hovorca ukrajinskej tajnej služby, v roku 2009 sa vrátil do médií, uviedlo ministerstvo obrany.

Podľa KGB sa Šarojko v novembri 2017 priznal, že je zamestnancom Hlavnej správy rozviedky ministerstva obrany Ukrajiny pracujúcim pod krytím, pričom má hodnosť plukovníka. Podľa KGB Šarojko bieloruským občanom platil za informácie o politických a vojenských záležitostiach Bieloruska a vytváral tak sieť spolupracovníkov ukrajinskej tajnej služby v Bielorusku. V Bielorusku mal údajne krytie ako spravodajca ukrajinského verejnoprávneho rozhlasu. Koordináciu jeho činnosti v Bielorusku mal na starosti zamestnanec GUR Ihor Skvorcov, ktorý mal krytie ako radca ukrajinského veľvyslanectva v Bielorusku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá