Prichádza prvá premiéra Divadla Aréna v tejto sezóne, hra Na mol

Pr správa
Prichádza prvá premiéra Divadla Aréna v tejto sezóne, hra Na mol
Zdroj foto: Divadlo Aréna
Prvou premiérou Divadla Aréna v divadelnej sezóne 2019/2020 bude najnovšia hra dánskych autorov Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova.

PREMIÉRA: 07. októbra 2019 o 19:00 hod. v Divadle Aréna

Najnovšia hra dánskych autorov Mogensa Rukova a Thomasa Vinterberga DRUK (v slovenskom preklade NA MOL) prináša príbeh štyroch starších dám, ktoré svoju samotu a nudu zapíjajú (nejedným) pohárikom alkoholu. Komédia autorov mimoriadne úspešnej hry Rodinná slávnosť (premiérovanej v Divadle Aréna v roku 2006, v réžii Martina Čičváka, v hlavnej úlohe s Jurajom Kukurom) nás zavedie do veľkomestského sveta, do bytu, v ktorom sa všetko točí.

Čo asi robia udržiavané a perfektne nalíčené dámy v pokročilom veku, ktorým zomreli či utiekli manželia a deti sú dávno z domu? Oddávajú sa predovšetkým alkoholu - rozprávajú sa, zabávajú, tancujú, spievajú až kým do bytu nevtrhne syn jednej z nich, ktorý dá svojej matke podmienku – buď prestane piť alebo nikdy viac neuvidí jeho ani svoje vnúčatá. 
Hra slávi veľký úspech na európskych javiskách, naposledy na scéne viedenského Kammerspiele der Josefstadt. V Divadle Aréna mala mať premiéru už v júni, ale kvôli zdravotnej indispozícii jedného z účinkujúcich sa premiéra presunula na október. Rovnako ako ostatné tituly v repertoári Divadla Aréna, aj hra NA MOL bude výnimočná.

Divákov prekvapí i návratom ku koreňom divadelnej histórie, kedy boli výlučne muži na javisku ženami. Thomas Vinterberg (1969) je dánsky filmový režisér a scenárista, ktorý spolu s Larsom von Trierom založili hnutie Dogma 95. Vo svojej generácii patrí k najuznávanejším a najznámejším vôbec. K najznámejším Vinterbergovým dielam patria filmy Rodinná slávnosť (Festen, 1998), Za všetko môže láska (It´s all about Love, 2003), Submarino (2010), Hon (Jagten, 2012) a Komúna (Kollektivet, 2016). Mogens Rukov (1943 - 2015) bol popredný dánsky scenárista, ktorý sa vďaka svojej originalite a invenčnosti právom zaraďuje medzi legendy novších dejín dánskeho filmu. Výrazne ovplyvnil viacerých významných režisérov a dramaturgov, najmä generáciu 90. rokov, ktorej najzvučnejšie mená sa spájajú s filmárskym hnutím Dogma 95 (Lars von Trier, Lone Scherfig, Susanne Bier, Per Fly, Thomas Vinterberg, Ole Christian Madsen, Pernille Fischer Kristensen a i.). Je laureátom viacerých domácich i medzinárodných ocenení.

TOP videá