MV si schválilo vlastný protikorupčný program, má zvýšiť dôveru

MV si schválilo vlastný protikorupčný program, má zvýšiť dôveru
Zdroj foto: ČTK (ilustračné foto)
Vlastný Protikorupčný program na roky 2019 – 2023 si schválilo ministerstvo vnútra. Informoval o tom rezort. Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že protikorupčným programom chcú docieliť, aby občania dôverovali verejným službám.

Snažia sa eliminovať korupčné prostredie

Zároveň dodala, že v blízkej budúcnosti budú nastavovať vnútorné procesy, pri ktorých sa pracovníci ministerstva chcú inšpirovať aj dobrou praxou a skúsenosťami zo zahraničia. Protikorupčný program rezortu vnútra nadväzuje na schválený materiál Protikorupčnej politiky SR na roky 2019 – 2023.

„Korupčné riziká sú negatívnym faktorom dobre známym po celom svete. Rezort vnútra je jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku a na každodennej báze intenzívne komunikuje s verejnosťou. Protikorupčným programom chceme docieliť, aby občania dôverovali verejným službám a presvedčili sa o tom, že na pôde ministerstva sa snažíme eliminovať priestor pre korupčné prostredie,“ uviedla Saková.

Ako ďalej informoval tlačový odbor ministerstva, cieľom protikorupčného programu je identifikovať korupčné riziká a nastavovať opatrenia na ich odstránenie. „Naším cieľom je zmeniť formálny prístup k odstraňovaniu korupčných rizík na aktívny. Chceme vytvárať efektívne a účinné riešenia na to, ako zmenšiť priestor pre korupciu,“ vysvetlila ministerka vnútra. Protikorupčný program zohľadňuje aktuálny stav implementácie protikorupčnej problematiky a reflektuje potreby jednotlivých útvarov ministerstva. Je zameraný na podporu plnohodnotného pracovného prostredia s kultúrou protikorupčného správania.

Najmä ak ide o rozhodovacie procesy

Protikorupčný program je dôležitým nástrojom pre efektívne predchádzanie novým trendom korupčných rizík, ktoré sa dynamicky vyvíjajú. Má za cieľ nielen posilňovať transparentnosť rozhodovacích procesov, ale taktiež posilňovať kultúru etiky, integrity a protikorupčného povedomia. Jeho ambíciou je koordinovane pôsobiť v rámci interného prostredia ministerstva. Zohľadňuje tiež poznatky a návrhy zamestnancov.

Hlavnými oblasťami protikorupčného programu sú najmä oblasti rozhodovacích procesov - v oblasti verejného obstarávania, styku s klientmi, pri udeľovaní oprávnení a povolení, prideľovaní dotácií, poskytovania informácií a kontrolnej činnosti, priblížil tlačový odbor rezortu. Protikorupčný program je zverejnený na webovom sídle MV SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá