Ukončili vyšetrovanie údajných podvodov Mikuláša Varehu

Aktualizované:
Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii skončil vyšetrovanie v časti daňových podvodov, ktorých sa údajne dopustil podnikateľ Mikuláš Vareha Agentúru SITA o tom informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Mikuláš Vareha čelí od minulého roku obvineniu zo skrátenia, ale aj neodvedenia dane a poistného. "Vyšetrovateľ v týchto dňoch ukončil vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky," uviedol Slivka.

Vyšetrovateľ Mikulášovi Varehovi obvinenie niekoľkokrát rozšíril aj o ďalšie skutky. Podľa polície na základe nepravdivých účtovných a daňových dokladov v daňových priznaniach neoprávnene uplatňoval odpočítanie DPH. Fiktívne doklady preukazovali nákup a predaj tovaru, pomocou ktorých sa vyhol daňovej povinnosti. "Na úkor štátneho rozpočtu sa obohatil pomocou vytvorených reťazcov spoločností a fiktívnych obchodov s lykožrútom smrekovým a euroočkami (ovocné štepy). Vďaka tomu v štátnej pokladnici chýba viac ako 58 miliónov eur," dodal Slivka.

Polícia v marci tohto roku informovala, že od mája 2009 do januára 2010 Mikuláš Vareha spolu s Molnárom M. vytvorili obchodný reťazec zo svojich spoločností. Predmetom obchodov bolo podľa polície takmer 28 miliónov „euroočiek“, ktoré na základe fiktívnych faktúr Mikuláš Vareha dodával Molnárovi M. Podľa dokumentácie ich dodanie dokonca potvrdil na dodacích listoch. Ich prepravu navyše potvrdzovali aj ďalšie doklady. Podľa zistení polície k dodaniu tovaru v skutočnosti nikdy nedošlo. Napriek tomu si Mikuláš Vareha v daňovom priznaní uplatnil nadmerný odpočet DPH.

Podľa polície nie je vylúčené ani ďalšie obvinenie voči Mikulášovi V. ako aj iným osobám, keďže vyšetrujú podozrenia z trestných činov pri ďalších nákupoch a predajoch. Obvinený Mikuláš Vareha sa naďalej nachádza vo vyšetrovacej väzbe a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na 16 rokov. Sudca Špecializovaného trestného súdu však v utorok 17. júla vyhovel jeho žiadosti a rozhodol o jeho prepustení na slobodu. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. „Prokurátor podal sťažnosť, ktorá má odkladný účinok,“ dodala. Mikuláš V. teda zatiaľ zostáva za mrežami, pričom spis pôjde na najvyšší súd, ktorý o sťažnosti rozhodne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá