Mesiac bol na dosah. India stratila kontakt s pristávacím modulom

Indická vesmírna agentúra stratila v poslednej fáze približovania sa k Mesiacu kontakt s pristávacím modulom Vikram. Jeho osud, teda či sa mu podarilo pristáť alebo havaroval, zatiaľ nie je známy.Modul podľa ISRO klesal normálne, až do vzdialenosti asi dva kilometre od mesačného povrchu. Podľa predsedu agentúry K. Sivana analyzujú dáta, aby zistili, čo sa stalo.

Misia Čandraján-2, čo v sanskrite znamená "mesačná kozmická loď", odštartovala 22. júla. Jej hodnota je 141 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 128 miliónov eur). Pristávací modul sa odpojil od orbitera a mal pristáť na južnom póle Mesiaca. Po úspešnom pristátí mal vypustiť rover, ktorý sa mal počas 14 pozemských dní pohybovať po mesačnom povrchu. Cieľom misie bolo analyzovať minerály, mapovať povrch Mesiaca a hľadať vodu.

Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. Ak by bola misia Čandraján-2 úspešná, India by sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stala iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá