Čo je národnostná škola? Bugárovci chcú určiť, o ktoré ide

Čo je národnostná škola? Bugárovci chcú určiť, o ktoré ide
Zdroj foto: SITA/AP
Most-Híd navrhuje definovať pojem národnostná škola, určiť by sa mali zariadenia, ktoré budú patriť do tejto kategórie. Predpokladá to novela zákona o vzdelávaní, ktorú národnej rade predložili poslanci koaličnej strany.

"V školskom zákone sa doteraz nevenovala dostatočná pozornosť konkrétnym, špecifickým potrebám škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín," tvrdia predkladatelia s tým, že zákon sa len čiastočne v niektorých ustanoveniach zmieňuje o parciálnych problémoch, ktoré sa môžu pri tomto type škôl vyskytnúť.

Poukázali na to, že zákon zatiaľ neobsahuje komplexnú úpravu podmienok výchovy a vzdelávania príslušníkov národnostných menšín. Novelou chcú tento nedostatok odstrániť.

Cieľom ich návrhu má byť vytvorenie komplexného rámca fungovania národnostného školstva a vymedzenie osobitostí, ktorými sa tieto inštitúcie vyznačujú a líšia od ostatných škôl. Medzi základné ciele a princípy výchovy a vzdelávania sa podľa ich slov návrhom dopĺňajú princípy a ciele odzrkadľujúce osobitosti výchovy a vzdelávania detí a žiakov z národnostných menšín.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá