Búrky s krúpami či povodne. SHMÚ varuje aj pred horúčavami

Búrky s krúpami či povodne. SHMÚ varuje aj pred horúčavami
Zdroj foto: TASR/František Iván (ilu)
Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred povodňami na severe Slovenska. Hydrologická výstraha prvého stupňa sa týka okresov Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Dolný Kubín. Ako informuje SHMÚ na svojej internetovej stránke, výstraha platí do 18.00 h.

"Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uviedli meteorológovia. Predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov je aj mimo tokov.

SHMÚ varuje aj pred búrkami. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok a Liptovský Mikuláš. V týchto okresoch je pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. "S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 - 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 - 110 kilometrov za hodinu," priblížili meteorológovia. Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí do utorka 27. augusta do 20.00 h pre celé Slovensko.

Naopak, na východnom Slovensku meteorológovia upozorňujú na vysoké teploty. Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Košice okolie, Košice mesto, Trebišov, Michalovce a Sobrance. Teplota tu môže ojedinele dosiahnuť 33 stupňov Celzia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá