Macron označil požiare v Amazónii za krízu, chce ju riešiť

TA3 TASR
23.8.2019 00:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil požiare v amazonskom dažďovom pralese za "medzinárodnú krízu" a vyzval, aby sa tento naliehavý problém riešil na víkendovom summite krajín G7.

Požiar mnohých znepokojuje

"Náš dom je v plameňoch. Doslova. Amazonský prales, pľúca našej planéty, ktoré produkujú 20 percent svetového kyslíka, horí," napísal Macron na Twitteri. Podľa neho ide o "medzinárodnú krízu" a vyzval členov skupiny G7, aby o tejto naliehavej téme diskutovali na summite, ktorý sa v sobotu začína vo francúzskom letovisku Biarritz. Francúzsky prezident, ktorý tvítoval vo francúzštine a angličtine, patrí tak k ďalším svetovým osobnostiam, ktoré na ničivé požiare v amazonskom pralese upozornili.

Generálny tajomník OSN António Guterres už skôr vyhlásil, že lesné požiare, v dôsledku ktorých hustý dym zahalil v posledných dňoch niekoľko brazílskych miest, ho "hlboko znepokojili""Uprostred globálnej klimatickej krízy si nemôžeme dovoliť ďalšie ničenie hlavného zdroja kyslíka a biodiverzity," uviedol s tým, že Amazóniu je potrebné chrániť.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro je terčom kritiky za svoj postoj voči ochrane životného prostredia. Pred ekologickými záujmami a ochranou dažďového pralesa totiž uprednostňuje aktivity farmárov či baníkov. Bolsonaro vo štvrtok poprel, že by požiare mohli súvisieť s jeho politikou a uviedol, že Brazília trpí "environmentálnou psychózou", ktorá brzdí rozvoj. Zároveň povedal, že na boj s tak rekordným počtom lesných požiarov nemá krajina dostatok prostriedkov.

Ich počet vzrástol

Bolsonaro predtým vyhlásil, že požiare môžu súvisieť "kriminálnymi činmi" neziskových organizácií, ktoré chcú šíriť obraz ničeného amazonského pralesa po tom, ako im jeho vláda zastavila financovanie. Z údajov brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum vyplýva, že počet lesných požiarov v Brazílii vzrástol počas prvých mesiacov roku 2019 v porovnaní s vlaňajškom až o 84 percent.

Od januára do augusta bolo zaznamenaných takmer 73.000 požiarov. Za celý rok 2018 ich pritom bolo 39.759, uviedol INPE. Ide o najväčšie množstvo požiarov v amazonskom dažďovom pralese od roku 2013 po tom, ako ich počet v posledných dvoch rokoch klesal. Od minulého štvrtka bolo podľa INPE identifikovaných viac než 9500 nových požiarov, z ktorých väčšina vypukla v Amazónii.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok