Johnson pôjde na turné po Európe, navštívi Merkelovú a Macrona

Nový britský premiér Boris Johnson poletí budúci týždeň do Paríža a Berlína. Stretne sa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Napísal to britský denník The Guardian, podľa ktorého je hlavným cieľom návštev snaha prelomiť patovú situáciu ohľadom brexitu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa čoskoro stretne s britským premiérom Borisom Johnsonom, s ktorým bude rokovať o brexite a bilaterálnych otázkach. Oznámil to hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. Dodal, že bližšie informácie k stretnutiu oboch štátnikov, ktoré by sa uskutoční "vo veľmi blízkej budúcnosti", zverejnia neskôr. Seibert tiež uviedol, že diskutovať o brexite "má zmysel", keďže ide o tému, ktorá v posledných rokoch dominuje vo vzťahoch Británie s ďalšími krajinami Európskej únie. Hovorca pripomenul, že nemecká vláda stále uprednostňuje riadený odchod Británie z EÚ a dodal, že brexit bez dohody nie je v záujme nikoho.

Johnson, ktorý koncom júla v úrade nahradil Theresu Mayovú po tom, ako sa jej v britskom parlamente trikrát nepodarilo presadiť vyrokovanú dohodu o vystúpení z EÚ, vyhlásil, že Británia vystúpi z Únie 31. októbra bez ohľadu na to, či bude mať "rozvodovú" dohodu s Bruselom. Väčšina britských poslancov je však proti brexitu bez dohody, pričom zákonodarcovia skúmajú, aké parlamentné postupy môžu byť využité na to, aby sa takémuto scenáru zabránilo.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá