LOZ odmieta, že lekári pripravili sestry o lepšie mzdové ohodnotenie

LOZ odmieta, že lekári pripravili sestry o lepšie mzdové ohodnotenie
Zdroj foto:
Podnet týkajúci sa nesúladu zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek bol na Generálnej prokuratúre SR zo strany Slovenskej lekárskej komory zaevidovaný 2. marca a hlavným iniciátorom podania bol vtedajší prezident SLK Milan Dragula, ktorý tak za súčasnú situáciu nesie hlavnú zodpovednosť.

Pre agentúru SITA to uviedol Peter Visolajský z LOZ. Hlavný zodpovedný Dragula v súčasnosti zastáva post poradcu predsedu vlády R. Fica pre zdravotníctvo. "Myslíme si preto, že je aj na premiérovi, aby sa aktívne angažoval vo vzniknutej situácii a ako ľavicový politik zabezpečil pre zdravotné sestry spravodlivú mzdu, ako bola stanovená zákonom pred pozastavením jeho účinnosti rozhodnutím Ústavného súdu," informoval s dodatkom, že LOZ tiež pripomína, že zákon o mzdových nárokoch sestier bol prijatý aj vďaka silnej podpore strany Smer-SD.

Podľa jeho slov by tiež radi upozornili, že Lekárske odborové združenie, ktoré združuje najmä nemocničných lekárov, sa s týmto podaním na Generálnu prokuratúru nikdy nestotožnilo. "Od začiatku sme zákon o mzdových nárokoch sestier plne podporovali," poznamenal. LOZ podľa neho stále zastáva názor, že nemocničných sestier je nedostatok a zákon upravujúci ich mzdy je vzhľadom na súčasnú personálnu situáciu v zdravotníctve nevyhnutný.

"Vyzývame svojich kolegov - súkromných lekárov, aby sa napriek vzniknutej situácii zachovali ako džentlmeni, a aby použili rozpustenú vládnu rezervu vo výške 50 miliónov eur na navýšenie platov zdravotných sestier tak, ako to bolo dohodnuté pred pozastavením účinnosti zákona rozhodnutím Ústavného súdu SR. Veríme, že ministerka zdravotníctva Zvolenská bude riešiť vzniknutú situáciu tak, aby zdravotným sestrám navýšené mzdy zostali, čo znamená, že využije svoj vplyv na Asociáciu nemocníc Slovenska a na Asociáciu fakultných nemocníc Slovenska a zariadi navýšenie platieb od zdravotných poisťovní, ktoré budú riešiť systémovo zvýšenie miezd zdravotných sestier," uzavrel pre agentúru SITA Peter Visolajský z Lekárskeho odborového združenia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá