Rusko si nevie dať rady s požiarom tajgy, Trump ponúkol pomoc

Rozsiahly požiar v sibírskej tajge neutícha. Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v tejto súvislosti zatelefonoval šéf Bieleho domu Donald Trump, ktorý mu ponúkol pomoc. Putin to označil za krok k obnoveniu plnohodnotných vzťahov medzi Ruskom a USA. Pomoc využije, keď to bude potrebné.

Trump telefonoval Putinovi

Šéf Bieleho domu Donald Trump ponúkol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi pomoc pri hasení rozsiahlych požiarov na Sibíri. Oznámil to v noci na štvrtok Kremeľ, podľa ktorého Putin tento krok Spojených štátov považuje za znak toho, že napäté vzťahy medzi USA a Ruskom je možné obnoviť.

Podľa Kremľa lídri oboch krajín spolu telefonovali z iniciatívy Washingtonu niekoľko hodín po tom, ako Putin nariadil ministerstvu obrany, aby sa tiež zapojilo do hasenia požiarov. Putin vyjadril veľkú vďačnosť za túto ponuku pomoci a podpory, uvádza sa v kremeľskom komuniké. Dodal, že ak to bude nevyhnutné, Moskva návrh USA prijme.

Milióny hektárov lesa

Na Sibíri a čiastočne na Ďalekom východe horia zhruba tri milióny hektárov lesov a požiare sa stále šíria. Stav ohrozenia platí na celom území Irkutskej oblasti a Krasnojarského kraja, v dvoch okresoch Buriatskej republiky a v jednom okrese Jakutskej republiky.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v Krasnojarsku vyhlásil, že vláda pridelí pre pohotovostnú skupinu, ktorá bojuje proti požiarom na Sibíri, ďalšie finančné prostriedky. Ako uviedlo ruské ministerstvo obrany z letiska v Krasnojarsku odštartovali smerom do zhruba 500 kilometrov vzdialeného Evenkovského autonómneho okruhu s cieľom hasiť požiare prvé dve vojenské dopravné lietadlá Iľjušin Il-76. Každé z nich nieslo 42 ton vody.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá