Sestry plánujú pritvrdiť, súkromní lekári im na platy nesiahnu

TA3, SITA
12.7.2012 13:01

Ďakujeme, odchádzame. Aj toto je jedna z možností sestier a pôrodných asistentiek ako zareagovať na včerajšie pozastavenie účinnosti zákona, ktorý im mal zaručiť vyššie mzdy. Sestry sú sklamané, znechutené a pripravené pritvrdiť. O ďalších krokoch sa má rozhodnúť najneskôr zajtra.

Sesterské odbory sú z rozhodnutia súdu rozhorčené

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek je rozhorčené z rozhodnutia Ústavného súdu, ktorý v stredu pozastavil platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier. Vyhlásil to predseda OZSaPA Viliam Záborský. Odbory týmto upozorňujú prezidenta, ministerku zdravotníctva, poslancov NR SR, ako aj všetkých občanov Slovenska, že zodpovednosť v prípade tvrdších krokov zo strany sestier berie na seba samotný štát.

Podľa Záborského ústavný súd nezvážil dôsledky, ktoré svojim rozhodnutím sestrám môže priniesť. "Ak ústavný súd považuje tento zákon za diskriminačný, prečo sám a bez podnetu nezačne konať voči obdobným zákonom o mzdových nárokoch sudcov, hasičov, policajtov či vojakov? Alebo si ÚS a námestník generálneho prokurátora myslia, že povolanie sestry a pôrodnej asistentky je menej dôležité ako vyššie spomenuté profesie," pýta sa Záborský, ktorý zároveň "vyzdvihol" rýchlosť, akou ústavný súd rozhodol o zákone.

"Kiežby rozhodnutia ústavného súdu boli také rýchle aj pri iných podnetoch, ako to bolo v prípade sestier a pôrodných asistentiek. Namieste je tu otázka, či je Slovensko aj naďalej právnym štátom patriacim do spoločenstva štátov EÚ a či všetci občania na Slovensku sú si rovní alebo niektorí sú si rovnejší," skonštatoval.

Generálna prokuratúra podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Ako uviedla hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová, podanie návrhu na Ústavný súd SR ovplyvnili viaceré dôvody, predovšetkým zásada primeranosti, rovnakých podmienok a predchádzajúca rozhodovacia činnosť Ústavného súdu SR. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla toho roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.

Zmluvy sa momentálne rušiť nebudú

Súkromní lekári, ktorí zvýšili platy sestrám a zakotvili to do ich zmlúv, ich momentálne rušiť nebudú. Uviedol to prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu. "Z nášho pohľadu sa veci riešili. Nejakým spôsobom sme premietli zvýšenie platov v rámci rozpustenia 50-miliónovej rezervy a preto rozhodnutie ústavného súdu pre nás momentálne význam nemá. Môže to mať význam pre tých, ktorí to doteraz neurobili a tým pádom to ani nemusia," povedal Pásztor.

Ako skonštatoval, zatiaľ nepozná presné znenie rozhodnutia a teda nevie, či ústavný súd namietol zvýhodnenie jednej zdravotníckej skupiny na úkor druhých, alebo to, že peniaze neboli kryté zo štátneho rozpočtu. Chce si preto počkať na záväzné rozhodnutie. "Malo by to obrovský význam, ak by súd namietol peniaze. Znamenalo by to, že kedykoľvek sa prijme nezodpovedný zákon, toto je cesta na riešenie," skonštatoval Pásztor.

Rozhodnutie ústavného súdu nemá k dispozícií ani ministerstvo zdravotníctva. Chce si ho najprv naštudovať a poznať dôvody rozhodnutia. Podľa slov hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej, ministerka zaslala tento týždeň osobný list riaditeľom nemocníc zlúčených v Asociácií nemocníc Slovenska. "Apeluje na riaditeľov a zároveň ich žiada, aby napravili pracovné úväzky a zároveň, aby všetky financie, ktoré idú z 50-miliónovej rezervy, išli na navýšenie platov zdravotníkov," uviedla Čižmáriková.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok