Baníkov v Španielsku podporili tisícky demonštrantov

Baníkov v Španielsku podporili tisícky demonštrantov
Zdroj foto: SITA
Do ulíc Madridu dnes vyšli tisíce nespokojných baníkov, ktorým sa nepláči zámer španielskej vlády znížiť subvencie pre ťažbu uhlia. Protesty sa nezaobišli bez stretov. Polícia do demonštrantov strieľala gumovými nábojmi a takmer 80 ľudí utrpelo ľahšie zranenia.

Medzi demonštrantmi bolo vyše 200 baníkov, ktorí zorganizovali takzvaný "čierny pochod" z baní, kde pracujú, do hlavného mesta. Jedna skupina zo severu krajiny prešla počas 19 dní 400 kilometrov.

Baníci v pracovných prilbách, ktorí sa na pochode zúčastnili, prišli v noci na dnes na centrálne madridské námestie Puerta del Sol v sprievode tisícov podporovateľov.

Zamestnanci baní, prevažne v severnom regióne Astúria, už týždne protestujú proti vládnym plánov znížiť priame dotácie do sektora v tomto roku o 63 percent.  Protesty zahŕňajú štrajky, demonštrácie, blokovanie ciest, pálenie barikád a zrážky s políciou.

Španielsky uhoľný banícky sektor je v recesii už desaťročia. V súčasnosti zamestnáva takmer 8000 ľudí. Protestujúci tvrdia, že vládne šetriace opatrenia budú mať za následok zrušenie tisícok pracovných miest.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá