EK je ochotná zastaviť konanie voči Maďarsku

EK je ochotná zastaviť konanie voči Maďarsku
Zdroj foto: SITA
Európska komisia (EK) uviedla, že je pripravená zastaviť konanie voči Maďarsku po tom, ako krajina novelizovala zákon o centrálnej banke. EK sa tak vyjadrila po tom, ako maďarský parlament v piatok schválil zmeny v spornom zákone o centrálnej banke.

Schválením zmien otvoril dvere pre rokovania Budapešti s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou o finančnej pomoci, ktorú krajina potrebuje s cieľom znížiť svoje náklady na požičiavanie si na trhoch.

"Hneď, ako zákon nadobudne platnosť, bude EK ochotná zastaviť konanie pre porušenie legislatívy EÚ", povedal hovorca EK Olivier Bailly. "Malo by ísť o formalitu. Európska komisia a MMF čoskoro začnú spoločné vyjednávanie o programe preventívnych opatrení a spoločná misia EÚ a MMF v Budapešti je naplánovaná na 17. júla," povedal Bailly.

Maďarský premiér Viktor Orbán v polovici júna uviedol, že Budapešť dokáže zvládnuť vysoké náklady na požičiavanie si v tomto roku a na budúci rok. "Ak by sme však mali dohodu s MMF, úrokové miery by boli oveľa nižšie. Naozaj nepotrebujeme úvery, ale iba podnikáme preventívne opatrenia. Maďarsko nemá v úmysle žiť s peňazí MMF, ale mohlo by ich využiť ako rezervu v prípade najhorších scenárov," povedal Orbán.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá