Z predsedov parlamentných strán vlani najviac zarobil šéf KDH

Z predsedov parlamentných strán vlani najviac zarobil šéf KDH
Zdroj foto: SITA
Najviac spomedzi predsedov parlamentných strán zarobil minulý rok líder KDH Ján Figeľ. Ten bol vlani podpredsedom vlády a ministrom dopravy, za čo zinkasoval od štátu 51.182 eur.

Prvenstvo si šéf kresťanských demokratov vyslúžil aj vďaka iným príjmom, ktoré sa vyšplhali na 120.000 eur. Tie mu vypláca EÚ ako bývalému eurokomisárovi. Figeľ v majetkovom priznaní uviedol ako vlastníctvo majetku v hodnote presahujúcej 35-násobok minimálnej mzdy rodinný a radový dom, ornú pôdu, úspory a kmeňové akcie.

Na druhom mieste v rámci príjmov za rok 2011 skončil Mikuláš Dzurinda, ktorý už aktuálne SDKÚ-DS nepredsedá. Vlani bol ako šéf strany ministrom zahraničných vecí, za čo od štátu dostal 35.076 eur. V kolónke iné príjmy má nulu. Dzurinda mal minulý rok byt, chalupu, ornú pôdu, záhradu, osobný automobil, úspory a hypotekárny úver. Súčasný líder SDKÚ-DS Pavol Frešo minulý rok poslancom ani členom vlády nebol.

Tretí vo výške príjmov skončil vlani Richard Sulík (SaS), ktorý ako poslanec a predseda parlamentu zarobil 28.537 eur. Iné príjmy šéf liberálov nemal. Sulík vlani vlastnil tri byty, tri stavebné pozemky, hotovosť, účty, cenné papiere a osobné auto.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár zarobil v roku 2011 ako poslanec 27.515 eur a v rámci iných príjmov 796 eur. Bugár vlastnil ornú pôdu, záhradu, peňažnú hotovosť na bankovom účte, osobné auto, zariadenie domu, obchodný podiel v spoločnosti a cenné papiere.

Terajší premiér a vlani poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) minulý rok zarobil 27.538 eur, iné príjmy nemal. Jeho majetkom bola rekreačná chata so zariadením, vinica, podielové listy, úspory, auto a stavebné sporenie.

Z aktuálnych predsedov parlamentných strán skončil ako posledný šéf OĽaNO Igor Matovič. Ako radový poslanec si vlani zarobil 23.532 eur a ani on nemal iné príjmy. Matovič vlastnil v rámci majetku v hodnote vyššej ako 35-násobok minimálnej mzdy len peniaze na účte.

Predsedom parlamentnej strany bol minulý rok aj Ján Slota (SNS), ktorý sa v marci 2012 do parlamentu neprebojoval. Ako poslanec zarobil 23.532 eur a v rámci iných príjmov 5547 eur. Majetkom Slotu bol byt, záhradná chatka, lietadlo, dve autá a motorka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá