Ambulantní lekári sa so VšZP nedohodli

Aktualizované:
Ambulantní lekári sa so VšZP nedohodli
Zdroj foto: SITA
Zástupcovia ambulantných lekárov sa dnes opätovne nedokázali dohodnúť so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na podpise dodatkov zmlúv. Predstavitelia lekárov odmietli prijať od začiatku júla ponúkané osempercentné navýšenie platieb poisťovne za zdravotné zákroky.

Ak by lekári prijali najnovšiu ponuku, znamenalo by to zvýšenie oproti roku 2011 o 15 percent a pre priemernú ambulanciu by to podľa výpočtov generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia prinieslo mesačne zhruba 200 eur.

"VšZP je dnes na hrane toho, čo lekárom mohla ponúknuť," podčiarkol Forai s tým, že podľa neho zástupcovia lekárov tejto situácii rozumejú. Predstavitelia štátnej poisťovne pritom opätovne upozornili, že platí jej verejný prísľub, na základe ktorého sa zaviazala uhrádzať výdavky aj lekárom, ktorí dodatok k zmluve zatiaľ nepodpísali.

"Urobili sme všetko preto, aby poistenec u žiadneho poskytovateľa nemusel platiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Naozaj nechápeme reakciu Zdravity a Slovenskej lekárskej komory. V situácii, kedy dáme verejný prísľub, aby občan nemusel platiť, oni v reakcii vyzývajú na priamu platbu," komentoval závery rokovaní Forai.

Zástupcovia lekárov sa v obedňajších hodinách stretli s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou. Tá už v pondelok vyzvala pacientov, aby v ambulanciách lekárov neplatili. "Máte právo na bezplatnú starostlivosť, prosím neplaťte u svojich lekárov," odkázala pacientom.

Zvolenská: Ponuka VšZP je štvornásobne väčšia ako kedykoľvek predtým

Ponuka, s ktorou prišla Všeobecná zdravotná poisťovňa na rokovania, je štvornásobne väčšia ako medziročné navýšenie platieb za poskytnutie zdravotnej starostlivosti ponúkané kedykoľvek predtým. Tí ju napriek tomu považujú za nedostatočnú a žiadajú, aby im štátna poisťovňa pridala namiesto ponúkaných 8 percent 20. Médiá dnes o tom informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD), ktorá dnes rokovala so zástupcami lekárov.

"Ponuka VšZP znamená rozpustenie ďalších 1,5 milióna eur mesačne do ambulantnej sféry. To je viac ako 40 miliónov v bývalej mene," zdôraznila šéfka rezortu zdravotníctva. Zástupcovia ambulancií pritom podľa nej ponúkli predĺženie zmluvného vzťahu do septembra. Takýto odklad však podľa nej nič neprinesie. "Je naším záujmom, aby pacienti boli takýmto spôsobom traumatizovaní každé tri mesiace?" pýtala sa na brífingu Zvolenská.

Ministerka považuje požiadavky zástupcov lekárov za neúmerné. Ponuka štátnej poisťovne navyše podľa jej informácií je porovnateľná s ponukami ostatných zdravotných poisťovní. "Tu ide o navýšenie bez toho, aby sme pýtali, čo i len úsmev pre toho pacienta," poznamenala Zvolenská na margo tvrdení lekárov, že bojujú v prospech pacientov.

Ministerka dnes opätovne vyzvala pacientov, aby u lekárov neplatili nič navyše. Pripomenula pritom verejný prísľub, ktorým sa VšZP zaviazala platiť aj za zákroky nezazmluvnených lekárov. V praxi by preto podľa nej pacient u takéhoto zdravotníka nemal pocítiť žiaden rozdiel. "Aj keď je to veľmi nepríjemná situácia aj pre poisťovňu, nedá sa donekonečna ustupovať," uzavrela Zvolenská.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá