Limit na daňové preddavky pre živnostníkov sa má zvýšiť na 2500 eur

Po novom by sa malo upustiť od súčasného systému platenia preddavkov fyzických osôb – podnikateľov, a to zvýšením limitu približne o 50 %. Suma by sa tak mala zvýšiť zo súčasných 1660 eur na 2500 eur.

Zmenu zavádza novela zákona o dani z príjmov z dielne opozičných poslancov SDKÚ-DS Ivana Štefanca a Pavla Freša, ktorú dnes do druhého čítania posunulo plénum NR SR.

Zmena by sa mala týkať približne 30.000 slovenských živnostníkov, ktorí mali v minulom roku vyššie zárobky a v tomto roku musia platiť preddavky na daň z príjmov. "Náš návrh zákona je veľmi triezvy. Ani o jeden cent nepoškodzuje štátny rozpočet a čo je najdôležitejšie, podľa nášho odhadu uľahčuje život možno 100.000 ľuďom, ktorí sú na týchto 30.000 živnostníkov naviazaní," zdôvodnil šéf SDKÚ-DS Frešo.

Zároveň pripomenul, že systém daňových preddavkov vznikol v 90. rokoch, keď vtedajšia vláda nemala dostatok peňazí a začala si systémom preddavkov bezúročne od podnikateľov požičiavať. "Živnostníkom uvoľňujeme ruky tým, že budú menej úverovať štát, môžu si kúpiť svoje stroje, technológie, môžu zamestnať ďalších ľudí. Je to prvý zo série návrhov, ktorým chceme pomôcť živnostenskému stavu," vysvetlil Štefanec.

Návrh podporili aj vládni poslanci Smeru-SD, potom ako mu dal zelenú ich minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). "Ide o podmienečný súhlas," podotkol s tým, že ak sa predkladateľom nepodarí dospieť k dohode so samosprávami, návrh následne v ďalších čítaniach nepodporí. "Nevidím na to dôvod. Ak sa splnia zámery vlády ohľadom vyšších daní, bude im to vykompenzované," dodal Jozef Mihál (SaS).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá