V Iráne popravia dvoch ľudí, pretože pili alkohol

V Iráne popravia dvoch ľudí, pretože pili alkohol
Zdroj foto: SITA
Irán plánuje popraviť dvoch ľudí, ktorých pristihli tretíkrát piť alkohol. Informovali o tom v pondelok miestne médiá citujúce súdne zdroje. Dve bližšie neidentifikované osoby už pristihli "pri čine" dvakrát predtým, pričom zakaždým dostali 80 rán bičom. Trest smrti za tretie previnenie už odobril najvyšší súd.

Na základe iránskej interpretácie islamského práva šaríja zavedeného po revolúcii v roku 1979 je prvé a druhé previnenie týkajúce sa pitia alkoholu trestané maximálne 80 ranami bičom. Platí však pravidlo trikrát a dosť, pričom previnilcovi v poslednom prípade hrozí trest smrti. Pokiaľ svoje činy oľutuje, môže mu byť trest znížený na bičovanie. Zákony o alkohole sa netýkajú iránskych kresťanských menšín.

Naposledy v islamskej republike nariadili popravu z takýchto dôvodov v roku 2007, nevykonala sa však, pretože obvinený vyjadril nad svojimi činmi verejnú ľútosť. Napriek prísnym trestom sa do krajiny každoročne pašovaním dostane 60 až 80 miliónov litrov alkoholu, z ktorých sa polícii podarí zadržať len približne štvrtinu. Podľa oficiálnych údajov má krajina okolo 200 000 alkoholikov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá