Za únikom nafty do Dunaja je zrejme ľudské zlyhanie

Aktualizované:
Za únikom nafty do Dunaja je zrejme ľudské zlyhanie
Zdroj foto: TASR
Za únikom nafty v bratislavskom Zimnom prístave do Dunaja a Malého Dunaja je zrejme ľudské zlyhanie. "Príčinou mimoriadneho zhoršenia vôd bol pravdepodobne ľudský faktor – porušenie prevádzkových predpisov pri plnení tankera, ktoré v súčasnosti prešetruje Policajný zbor SR," uviedol hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.

Inšpekcia po oznámení incidentu ustanovila pracovnú skupinu, ktorá rieši mimoriadnu situáciu v súčinnosti s ďalšími orgánmi a organizáciami. "Vzhľadom na množstvo uniknutej látky SIŽP informovala o tomto úniku v rámci medzinárodného varovného systému, v súlade s dohodnutým postupom, Maďarsko, Rakúsko a Dunajskú komisiu so sídlom vo Viedni," povedal Štefánek. Ako dodal, podľa informácií od Slovnaftu uniklo 13,6 metra kubického nafty. Rozsah škôl a náklady na odstraňovanie škôd vyčísli postupne pracovná skupina. 

Únik nafty z tankovej motorovej lode RIVER I v bazéne prístavu Pálenisko pri prečerpávaní nafty zo spoločnosti Slovnaft zistil dnes o 1:58 pracovník Slovenskej plavby a prístavov, a. s. Palivo sa dostalo do Dunaja a Malého Dunaja. Ako tiež uviedol Štefánek, o 3:05 osadili nornú stenu, ktorá bráni ďalšiemu úniku nafty do Dunaja a Malého Dunaja.

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) na nápustnom objekte do Malého Dunaja zastavil ďalší únik nafty do tohto toku. Na Malom Dunaji sú v súčasnosti osadené ďalšie tri norné steny, na ktorých sa ropné látky zachytávajú a zneškodňujú. Na mieste zasahujú hasiči zo Slovnaftu, z mesta Bratislava a Pezinka.

Maďarské orgány monitorujú Dunaj po úniku nafty v Bratislave a ponúkli pomoc

Nafta, ktorá dnes vytiekla do Dunaja v bratislavskom Zimnom prístave, nezasiahla maďarský úsek rieky. Maďarskí vodohospodári však priebežne monitorujú rieku a nariadili prvý stupeň pohotovosti ohľadom kvality vody, informoval maďarský server Hír24.

Slovenské orgány priebežne poskytujú informácie o odstraňovaní následkov úniku nafty. Riaditeľstvo maďarského Celoštátneho úradu ochrany proti katastrofám ponúklo slovenskej strane pomoc pri lokalizovaní situácie a spoluprácu pri ochrane i sanačných prácach, cituje Hír24 z vyhlásenia maďarského úradu.

Tlačová beseda ministra envirorezortu Žigu:

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá