Venuša prešla cez Slnko, jav sme sledovali naposledy

Aktualizované:
Venuša prešla cez Slnko, jav sme sledovali naposledy
Zdroj foto: SITA
Státisíce ľudí si mohli túto noc užiť nezvyčajné nebeské divadlo. Venuša prechádzala cez slnečný kotúč. Krátko pred piatou hodinou rannou bol úkaz viditeľný aj na Slovensku.

Pokračovanie o 105 rokov

Keďže jav sa na Zemi zopakuje až v roku 2117, dnešné predstavenie bolo pravdepodobne posledným pre všetkých teraz žijúcich ľudí.

"Tento úkaz patrí do kategórie zatmení, ale v tomto prípade je to akési miniatúrne zatmenie Slnka, ktoré nastáva v okamihu, keď Slnko, Venuša a Zem sú usporiadané približne na jednej priamke. Navyše toto usporiadanie nastáva v blízkosti tzv. uzlovej priamky, čo je vlastne priesečnica rovín obehu dráhy Venuše okolo Slnka s rovinou dráhy Zeme," vysvetlil Július Koza z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Začiatok úkazu nastal v utorok 5. júna večer, z územia Slovenska sme mali vidieť len jeho poslednú tretinu, a to dnes po východe Slnka. To, že išlo pre astronómiu o vzácny úkaz, dokazuje aj fakt, že od roku 1609 nastalo iba sedem takýchto prechodov, z toho pozorovaných bolo iba šesť.

Pohľad na Venušu z rôznych miest sveta:

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá