Rumuni sa vrátili do ulíc. Odstúpte, kričali pred úradom vlády

Rumuni sa vrátili do ulíc. Odstúpte, kričali pred úradom vlády
Zdroj foto: SITA/AP
Stovky Rumunov ventilovali v pondelok hnev na zhromaždení zorganizovanom v metropole Bukurešť mesiac po tom, čo sa protest proti korupcii zvrhol na násilie, keď utrpelo zranenia 450 ľudí. Polícia vtedy podnikla tvrdý zásah.

Protestujú proti korupcii

Demonštranti sa zišli pred úradom vlády a v rukách držali vlajky Rumunska, Európskej únie a Spojených štátov. Protestujúci skandovali "Odstúpte!" a "Nevzdáme sa!". Menšie protestné zhromaždenia sa konali aj v iných rumunských mestách.

Technik Nicolae Badea (54) uviedol, že po proteste 10. augusta musel vyhľadať lekársku pomoc, pretože sa nadýchal slzotvorného plynu, ktorý použila pri zásahu poriadková polícia. Povedal: "Musíme držať spolu. Chcú schváliť amnestiu, aby pomohli (ľuďom usvedčeným z korupcie)."

Brutálny postup polície

Polícia použila 10. augusta proti demonštrantom vodné delá, slzotvorný plyn a obušky, hoci protest mal podľa jeho účastníkov prevažne pokojný charakter. Rumunský prezident Klaus Iohannis vtedy označil postup polície za "brutálny". Viacero demonštrantov utrpelo pri zásahu tiež zranenia hlavy a pomliaždeniny na rôznych častiach tela.

Protestujúci Rumuni organizujú protikorupčné zhromaždenia pravidelne od roku 2016, keď vo voľbách zvíťazila ľavicová Sociálnodemokratická strana a spustila spornú reformu justície. Kritici vlády tvrdia, že tieto zmeny v justícii sťažujú trestné stíhanie korupcie vo vysokých politických kruhoch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá