Cudzinci dobili pražského čašníka, vinia ich z pokusu o vraždu

Cudzinci dobili pražského čašníka, vinia ich z pokusu o vraždu
Zdroj foto: ČTK
Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe nariadilo piatok českej polícii sprísniť obvinenia pre dvoch zo skupiny holandských turistov, ktorí koncom apríla v centre Prahy napadli a ťažko zranili čašníka v jednej z reštaurácií. Hlavní útočníci, bratia, sú tak od pondelka stíhaní za pokus o vraždu, za čo im hrozí 10-18 rokov vo väzení, informoval v utorok spravodajský portál Novinky.cz.

Možné smrteľné následky

Polícia oboch mužov najprv obvinila z ťažkého ublíženia na zdraví s výrazne nižšou trestnou sadzbou - od 5 do 12 rokov. Všetko však podľa informácií denníka Právo zmenili znalecké posudky súdnych lekárov, podľa ktorých bola intenzita útoku značná a život ohrozujúca, a nemenej dôležitá je aj závažnosť zranenia čašníka vrátane možných smrteľných následkov.

Skupinu siedmich turistov z Holandska, ktorí boli 21. apríla pri čine, zadržala polícia dva dni po útoku. Podľa servera Lidovky.cz sú niektorí marockého a iránskeho pôvodu. Dvoch Holanďanov policajti neskôr prepustili, pretože sa na útoku nepodieľali a skôr sa snažili správaniu ostatných zabrániť. Ďalších troch cudzincov súd potrestal v zrýchlenom konaní podmienkami a vyhostil ich z Česka, ktoré hneď nato opustili.

Ospravedlnil sa za činy

Dvaja hlavní páchatelia však skončili 23. apríla v ruzynskej väzobnej väznici, kde sú doteraz. Jeden z nich sa v polovici júla za svoje činy aj za hanbu, ktorú podľa svojich slov spôsobil, ospravedlnil v liste adresovanom všetkým Holanďanom. Napísal ho vo väzbe a text zverejnil holandský denník Algemeen Dagblad.

"Je ťažké opísať, ako veľmi je mi to ľúto a ako sa hanbím za to, že som niekoho vlastnými rukami zranil. Nehovoriac o tom, koľko ľudí sa muselo na to nezmyselné násilie pozerať," napísal obvinený, ktorý prisľúbil zaplatiť určité odškodné príbuzným zraneného čašníka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá