Putinovho kritika odškodnili, súd dokázal porušenie jeho práv

Putinovho kritika odškodnili, súd dokázal porušenie jeho práv
Zdroj foto: SITA/AP
Ruská vláda vyplatila opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému finančnú kompenzáciu, ako jej to nariadil Európsky súd pre ľudské práva, keď konštatoval, že ruské súdy v kauze Yves Rocher porušili jeho práva na spravodlivý súdny proces. Navaľnyj o tom informoval na svojich stránkach na sociálnych sieťach.

Viac ako štyri milióny rubľov

Podľa agentúry Interfax Navaľnyj dodal, že pred troma týždňami mu ruská vláda vyplatila kompenzáciu viac ako štyri milióny rubľov (vyše 54.000 eur) za "voči mne zinscenovanú kauzu Yves Rocher a protiprávne trestné stíhanie".

ESĽP vlani v októbri rozhodol, že ruská vláda musí bratom Alexejovi a Olegovi Navaľným zaplatiť kompenzáciu za porušenie ich práv v súdnom procese v kauze Yves Rocher. Alexejovi Navaľnému malo Rusko vyplatiť 55.000 eur a jeho bratovi Olegovi 20.000 eur.

Prípad označili za vykonštruovaný

V decembri roku 2014 bol Alexej Navaľnyj v kauze Yves Rocher odsúdený na tri a pol roka väzenia za finančný podvod s podmienečným odkladom päť rokov. Rovnakú výšku trestu, avšak nepodmienečne, udelil súd jeho bratovi Olegovi, ktorého v koncom júna 2018 po odpykaní trestu prepustili z väzenia.

Bratia Navaľní čelili v rámci kauzy obvineniam zo sprenevery 30 miliónov rubľov spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších štyroch miliónov z inej firmy. Obaja celý prípad označovali za vykonštruovaný a politicky motivovaný a proti rozsudkom sa odvolali na ESĽP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá