Kľúčová úroková sadzba ostáva nezmenená, ekonomike USA sa darí

Americká centrálna banka podľa očakávaní ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny, v rozpätí od jeden a trištvrte do dvoch percent. Odborníci očakávajú, že k ďalšiemu zvýšeniu úrokov dôjde až na septembrovom zasadnutí centrálnej banky.

Federálny rezervný systém ponechal podľa očakávaní kľúčovú úrokovú sadzbu v rozmedzí od 1,75 do 2 %. To je úroveň, na ktorú sadzbu zvýšil na svojom predchádzajúcom zasadnutí v júni. Bolo to druhé zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby v tomto roku a siedme od konca roka 2015.

Už v júni vedenie banky uviedlo, že tento rok by sa úrokové sadzby mali zvýšiť celkovo štyrikrát, zatiaľ čo v roku 2017 tak banka urobila trikrát. Na ostatnom zasadnutí Menový výbor Fedu informoval, že ekonomická aktivita "rastie výrazným tempom" a nezamestnanosť "sa drží na nízkej úrovni". Zároveň dodal, že riziká pre vyhliadky americkej ekonomiky sa zdajú byť "zhruba vyvážené".

Čo sa týka ďalšieho vývoja úrokových sadzieb, výbor dodal, že aj naďalej počíta "s postupným zvyšovaním," čím podľa analytikov signalizoval, že k tomu ďalšiemu by mohlo dôjsť už na najbližšom zasadnutí v septembri. Posledné štvrté zvýšenie sadzieb predpokladajú ekonómovia v decembri.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá