V Mníchove protestovali tisícky ľudí, nesúhlasia s migračnou politikou CSU

Tisíce ľudí v uliciach nemeckého Mníchova protestovali proti migračnej politike bavorskej Kresťansko-sociálnej únie, známej pod skratkou CSU. Podľa organizátorov vedenie strany šíri v spoločnosti strach. CSU protesty označila za obyčajnú politickú agitáciu.

Obviňujú najmä Seehofera

Zhromaždenie pod heslom "#naštvaní - Spoločne proti politike strachu!" zvolalo približne 130 organizácií vrátane odborov, ale aj cirkevných a kultúrnych spolkov, informovala agentúra DPA. Namierené bolo predovšetkým proti utečeneckej politike Kresťanskosociálnej únie Bavorska, ktorá je súčasťou spolkovej vlády v koalícii so sesterskou Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka a Sociálnodemokratickou stranou Nemecka.

Usporiadatelia obviňujú z "nezodpovednej politiky rozkolu" konkrétne predsedu CSU a spolkového ministra vnútra Horsta Seehofera, predsedu bavorskej krajinskej vlády Markusa Södera a predsedu poslaneckého klubu CSU v Spolkovom sneme Alexandra Dobrindta. Samotná CSU zareagovala na výzvy svojich odporcov kampaňou za "politickú slušnosť".

Demonštrovali aj napriek nepriaznivému počasiu

Podľa odhadu polície nedeľňajšie podujatie v Mníchove do popoludňajších hodín prilákalo vyše 20.000 ľudí, ďalší však ešte len prichádzali, a to i napriek daždivému počasiu. Organizátori neskôr informovali až o 50-tisícovej účasti. Priebeh demonštrácie polícia zhodnotila ako "veľmi pokojný".

Nedávny spor medzi CSU a CDU, súvisiaci s migráciou a azylovou politikou Nemecka, ohrozoval budúce fungovanie celej nemeckej vládnej koalície. Minister vnútra Seehofer bol, pokiaľ by nedošlo k schváleniu jeho požiadaviek, pripravený položiť koaličnú vládu únie CSU/CDU a SPD. Strany sa napokon dohodli s tým, že migrantov by mali zastavovať na hraniciach a posielať nazad do tých krajín Európskej únie, v ktorých sa zaregistrovali.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá