S džihádistami účtujú vo veľkom, vydali tisícky rozsudkov smrti

S džihádistami účtujú vo veľkom, vydali tisícky rozsudkov smrti
Zdroj foto: SITA/AP
Rozsudky smrti sa v Iraku vydávajú v závratnej miere v rámci úsilia stíhať a trestať podozrivých členov teroristickej organizácie Islamský štát. Za uplynulých niekoľko rokov vydali v Iraku viac než 3000 rozsudkov smrti, informuje agentúra AP.

Od roku 2014 v krajine obesili zhruba 250 ľudí za údajné väzby na Islamský štát, z toho 101 popráv sa uskutočnilo len vlani. Najvyšší trest pritom môže padnúť za akékoľvek obvinenie súvisiace s tým, že dotyčný vzal do rúk v mene teroristov z Islamského štátu zbraň. Vzhľadom na to, že je závislosť na informátoroch zvlášť veľká, existujú aj možnosti, že niektoré obvinenia sú motivované osobnou nevraživosťou, píše AP.

Informátori sa pred súdom nikdy neobjavia; ich tvrdenia sú sudcom predkladané v podobe písaných správ od predstaviteľov tajných služieb - bez zmienky o ich prípadnej motivácii. Tisícky obžalovaných sa pred súdmi rýchlo striedajú, pričom jednotlivé procesy nie sú dlhšie než 10 či 15 minút. Až tretina takýchto procesov sa končí rozsudkom smrti. Svedkovia sú k takýmto procesom privolávaní len zriedka a forenzné dôkazy nie sú pred súdom prezentované, čím stúpa pravdepodobnosť, že sa na popravisko dostanú nevinní ľudia.

Prípady sú založené na takých vratkých základoch, že prezident Fuád Masúm mnohé z popráv neratifikoval. Napriek tomu sa však tlak na rýchlejšie vykonávanie popráv stúpa, a to aj zo strany premiéra Hajdara Abádího. Minulý mesiac obesili v Iraku 13 ľudí obviňovaných z väzieb na IS len v priebehu troch hodín po prezidentovej ratifikácii popráv.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá