Slovensko vydalo prvé päťdesiatročné dlhopisy vo svojej histórii

Aktualizované:
Slovensko predalo historicky prvý 50-ročný štátny dlhopis v objeme 500 miliónov eur, s úrokom na úrovni 2,25 %. Dopyt na trhu bol pritom trojnásobný. Informoval o tom po rokovaní vládneho kabinetu šéf ministerstva financií Peter Kažimír za účasti riaditeľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniela Bytčáneka.

Hodnota 1,5 miliardy eur

Slovensko vydalo prvé 50-ročné dlhopisy. Podarilo sa to počas prvého tohtoročného vstupu Slovenska na európske kapitálové trhy, kde štát ponúkol investorom duálnu emisiu 10-ročných a 50-ročných dlhopisov.

Celková hodnota vydaných štátnych dlhopisov dosiahla 1,5 mld. eur, z toho pri 10-ročných bondoch to bolo 1 mld. eur s kupónom 1,000 % p.a. a pri 50-ročných dlhopisoch 500 mil. eur s kupónom 2,250 % p.a. Predaj riadil syndikát bánk Barclays, Citi, Slovenská sporiteľňa a Tatra banka.

Ako ďalej informuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity, nová 10-ročná emisia má historicky najnižšiu prirážku, ktorú kedy Slovenská republika vydala. Zároveň sa dosiahla najnižšia prirážka pre 10-ročnú emisiu v rámci krajín strednej a východnej Európy. Prirážka voči referenčnej krivke pritom predstavovala 10 bázických bodov a výnos do splatnosti dosiahol 1,021 % p.a.

Aký je záujem investorov?

Dlhopis so splatnosťou 50 rokov zase predstavuje najdlhšiu eurovú emisiu vydanú v regióne strednej a východnej Európy za posledných 10 rokov a je splatnosťou najdlhší dlhopis vydaný Slovenskou republikou. Zároveň ide celkovo o prvú 50-ročnú emisiu od roku 2016. Prirážka voči referenčnej krivke v tomto prípade dosiahla 80 bázických bodov s výnosom do splatnosti 2,254 % p.a.

Slovensko pritom pri ponuke týchto dlhopisov zaznamenalo na európskych kapitálových trhoch významný záujem investorov. Celkový dopyt presiahol 5 mld. eur, z toho pri 10-ročných bondoch predstavoval 3,4 mld. eur od 150 investorov a pri 50-ročnom dlhopise 1,6 mld. eur od 125 investorov.

Tretina do Nemecka a Rakúska

Takmer tretina z desaťročnej emisie pritom putuje do portfólií nemeckých a rakúskych investorov, 16 % do strednej a východnej Európy, 14 % do Spojeného kráľovstva, 13 % do krajín Beneluxu, 12 % do severnej Európy, 9 % do Francúzska a 6 % do ostatných krajín. Až 76 % z emisie si rovnakým dielom rozdelili správcovské spoločnosti a banky, ďalších 13 % putovalo do centrálnych bánk a oficiálnych inštitúcií, 9 % do poisťovní a penzijných fondov a 2 % nakúpili ostatní investori.

Rovnako pri 50-ročnom dlhopise najviac, až 42 %, smerovalo nemeckým a rakúskym investorom. Nasledovalo Spojené kráľovstvo s podielom 19 %, Taliansko a Španielsko s 19 %, krajiny severnej Európy s 6 %, strednej a východnej Európy rovnako s 6 % a do ostatných krajín putovalo 8 % emisie.

Podľa typu investorov dominovali pri tejto emisii správcovské spoločnosti s podielom 56 %, nasledovali poisťovne a penzijné fondy s 22 %, banky a privátne banky s 13 %, centrálne banky a oficiálne inštitúcie s 6 % a ostatní investori s 3 %.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá