Vyšetrujú korupciu v prvej lige, Trnava sa od obvinení dištancuje

Aktualizované:
Vyšetrujú korupciu v prvej lige, Trnava sa od obvinení dištancuje
Zdroj foto: SITA/Ivan Kopčáni
Spartak Trnava mohol vyhrať futbalový titul vďaka korupcii, v pondelok o tom podľa vlastných zistení informovali topky.sk. Podľa tohto webového portálu existujú zadokumentované svedectvá a dôkazy o podplácaní hráčov v zápasoch slovenského fortunaligového majstra. Slovenský futbalový majster sa tvrdo dištancuje od obvinení, že mohol vyhrať titul v sezóne 2017/2018 vďaka korupcii.

Firma z futbalového prostredia

"Minimálne v jednom prípade existujú zadokumentované svedectvá a dôkazy, z ktorých vyplýva, že 'známa firma z futbalového prostredia' uplácala hráčov práve v zápasoch Trnavy. Mená svedkov a policajného agenta z vyšetrovacieho spisu zatiaľ kvôli ich bezpečnosti uvádzať nebudeme. Prípadom sa zaoberal aj SFZ, no vzhľadom k obrovských podozreniam ho prevzala NAKA," píše portál v pondelkovom článku.

Polícia mala sledovať podozrenia z korupcie v FL už koncom minulého roka, vyšetrovateľ podal na základe získaných informácii návrh na začatie trestného stíhania. "V rámci operatívneho preverovania boli vykonané úkony s poukázaním najmä na fakt, že sa jedná o trestnú činnosť v špecifickej oblasti, a to v prostredí úzkeho a špecifického typu osôb, ktoré sa navzájom poznajú a nanajvýš dobre poznajú prostredie, v ktorom k samotnej korupčnej činnosti dochádza, a preto bolo potrebné na zadokumentovanie tejto trestnej činnosti veľmi citlivo vyhľadať, osloviť a získať spolupracujúce osoby, prostredníctvom ktorých by bolo možné nadobudnúť bližšie informácie o celom priebehu trestnej činnosti, to znamená k záujmovým osobám a ich prepojeniam, formám, miestam, kde k tejto trestnej činnosti dochádza. Z toho dôvodu bola prostredníctvom operatívno-pátracej činnosti vytypovaná spolupracujúca osoba s PZ pohybujúca sa v záujmovom prostredí, píše sa údajne v spise, ktorý získal portál topky.sk.

Vysoko postavená osoba v zákulisí

Na Slovensku má podľa týchto indícií operovať vo futbale vysoko postavená osoba, ktorú hráči dobre poznajú a popri finančných odmenách im ponúka okrem iného aj kariérny postup za to, že ovplyvnia zápasy. Rovnaký postup mal platiť aj v stretnutí medzi Ružomberkom a Spartakom Trnava.

"Za 5000 eur mal hráč zabezpečiť, že domáci v tomto zápase nevyhrajú. Peniaze mu mali byť odovzdané na čerpacej stanici. 'Známa firma' sa s ním dohodla na stretnutí, na ktorom mu oznámila všetky detaily. Keďže však hráč tento pokus o uplácanie oznámil, spustilo sa veľké vyšetrovanie najskôr v klube, potom v SFZ a nakoniec na polícii," tvrdí portál topky.sk, podľa ktorého to nebol ojedinelý prípad a v dvoch najvyšších domácich súťažiach to tak funguje už roky. Duel v Ružomberku sa skončil 0:0, o dve kolá neskôr Trnava oslavovala titul, keď zdolala doma Dunajskú Stredu 2:0. V tomto stretnutí padli do 12. minúty tri červené karty, dve na strane hostí a Trnava premenila penaltu.

Klub hovorí o vykonštruovanom škandále

FC Spartak Trnava prostredníctvom klubového webu oficiálne reaguje na článok, ktorý vyšiel v pondelok popoludní na portáli topky.sk.

"V prvom rade chceme zdôrazniť, že akékoľvek spájania s možnou korupciou a spomínaným údajným prípadom tvrdo odmietame a odsudzujeme. Spartak Trnava získal v sezóne 2017/2018 titul absolútne čestne a korektne. Bez akýchkoľvek možných vedľajších vplyvov ako uvádza portál topky.sk.

Nikto z klubu FC Spartak Trnava či jeho blízkeho prostredia nemal nikdy nič spoločné s akoukoľvek formou ovplyvňovania výsledkov a zápasov. Klub takéto obviňovania tvrdo odmieta a dištancuje sa od nich. Nie je nám známe, že by takýto možný prípad polícia, resp. NAKA vyšetrovala a ani nás to nezaujíma.

V čase, keď si po 45 rokoch užívame zisk majstrovského titulu, to vnímame ako vykonštruovaný škandál. Môže ísť o zbabelé útoky. V neposlednom rade pokus o hru možných ďalších osôb z futbalového prostredia, do ktorej sa nenecháme zatiahnuť. Klub urobí všetky právne kroky voči tým osobám, ktoré o Spartaku Trnava šíria takéto nepravdy."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá